تله مدیسین TeleMedicine+ به همراه ویدیو

تله مدیسین

تله مدیسین TeleMedicine+ به همراه ویدیو

تله مدیسین یا همان پزشکی از راه دور یکی از پیشرفتهای ویژه در چنده اخیر در سلامت دنیا بوده است. با پیشرفت همه جانبه تکنولوژی اطلاعات در کشور عزیزمان ایران در ده گذشته به شیوه کاملا ملموسی نبود استارتاپ های جدی احساس شده است.

در این مقاله به صورت موردی سعی شده است برای شما توضیح داده شود که چرا آینده پزشکی به طور جدی به تله مدیسین وابسته خواهد بود. و شما را با پتانسیل های به القوه درآمد زایی تله مدیسین در کشورهای برتر دنیا آشنا سازیم.

مطمئن باشید مطالعه ی این مقاله 10 دقیقه ای دید بسیار وسیعی در حوزه تله مدیسین به شما خواهد داد.

اگه نکته ای بوده که از چشم ما جا مونده ممنون می شیم در قسمت کامنتهای در زیر این پست بهمون بگین تا به متن اضافه کنیم. تا انتهای متن چشم از تیک مد برندارید.

دانلود نسخه PDF مقاله (ویژه کاربران اختصاصی- برای دریافت کدقفل فایل از پنل عضویت سایت تیکت ارسال نمایید ) 


در این مقاله خواهید خواند:

 • مقدمه
 • تله مدیسین چیست؟؟
 • تاریخچه تله مدیسین
 • مزایای به کارگیری تله مدیسین
 • مشاوره پزشکی از راه دور
 • بررسی های آماری درآمد بازار تله مدیسین در دنیا
 • کاربرد تله مدیسین در بحران و حوادث غیرمترقبه
 • موانع به کارگیری تله مدیسین در ایران
 • جمع بندی و خلاصه

مقدمه:

تله مدیسین چیست؟

تله مديسين به کاربرد فنآوری ارتباطات از راه دور با هدف ارائه وانتقال خدمات و دانش پزشکی گفته می شود و می تواند به سادگی گفتگوی تلفنی دو پزشک به يکديگر در مورد يک بيمار يا به پيچيدگي استفاده از تکنولوژی ماهواره ای برای موارد ديگر باشد.

يک نوع از اين فنآوری ارسال تصاوير ديجيتال عکسهای راديولوژی، سی تی اسکن، ام.آر.آی و اسلايدهای آسيب شناسی و يا بيماري هاي پوستي به منظور کاهش هزينه های انتقال و نيزجلوگيری از اتلاف وقت پزشک و بيمار می باشد.تله مدیسین چیست-telemedicine
تله مديسين يا پزشكي از راه دور براي اولين بار در سال 1920 وارد واژه نامه پزشكي شد. سازمان ناسا اولين مركزي بود كه براي ارائه مشاوره های پزشكي به فضانوردان و درمان آنان از راه دور با استفاده از ماهواره اقدام به برقراري ارتباط بين فضانوردان با پزشكان حاضر در سطح كره زمين كرد. هدف اصلي تله مديسين پزشكي از راه دور، مهيا نمودن سرويس هايي با كيفيت بالا جهت كمك به مصدومان،بيماران و درمان بهينه آنهاست. در كشورهاي در حال توسعه مانند ايران بايد زير ساخت های لازم جهت گسترش اين سرويس ها فراهم گردد.بايد توحه داشت كه با زير ساخت هاي كنوني هم مي توان سطوح پائين تري از تله مديسين را در جامعه ارائه كرد.

تاريخچه تله مديسين

در سال 1996 وزارت دفاع ايالات متحده آمريكا، يك شبكه پزشكي در كشور بوسني تاسيس كرد كه پزشكان مستقر در ميدان جنگ را به پزشكان پنج مركز پزشكي ارتش در ايالات متحده آمريكا واشنگتن، تگزاس، كاليفرنيا، كلمبيا و هاوايي مرتبط می كرد. بخش تله مديسين اين پروژه، از ماهواره های ارتباطي استفاده می كرد تاپزشكان ارتش بتوانند به وسيله ي صدا و تصوير واقعي، با يكديگرمشورت نمايند. پزشكان مستقر در خط مقدم جبهه با استفاده از تكنولوژي موجود، تصاوير متحرك ويديوئي را براي پشتيباني تشخيصي به بيمارستانهاي دورتر منتقل مي کردند.

همچنین این پزشكان همین سيستم را براي دستيابي به سوابق و پرونده های پزشكي رايانه اي، و پيگيري ترخيص بيماران بکار گرفتند. آنها نتايج راديولوژي، آزمايشگاهی و تجويزداروها را دريافت کرده و از خدمات پزشكان ديجيتالي، دندانپزشكي از راه دور، اطلاع رساني كلينيكي آنلاين، پست الكترونيكي، تكنولوژي های اجرائي و كنترل و خدمات پزشكي استفاده می كردند.

هرآنچه که بایستی درباره ی پزشکی از راه دور بدانید را در ویدیوی زیر ببینید.

 

مزاياي بكارگيري تله مديسين

به طور کلی فواید پزشکی از راه دورعبارتند از :

 1. کاهش زمان و هزینه اقامت و فضای آموزشی
 2.  بهبود مراقبت از بیمار
 3. بهبود دسترسی و مراقبت پزشكی برای نواحی روستایی و محروم
 4. دسترسی بهتر به پزشكان
 5. در دسترس قرار دادن امكانات برای پزشكان جهت هدایت معاینات خودكار
 6. كاهش هزینه های مراقبتهای پزشكی
 7. كاهش نقل و انتقال بیماران به مراكز درمانی
 8. ایجاد فضای مراقبت مدیریت شده در بیمارستانها و مراكز درمانی- بهداشتی
 9. استفاده آسان از تجربيات پزشكان و متخصصان درنقاط ديگرجهان و بهره گيري از تخصص آنها
 10. دسترسي سريع به پزشك معالج جهت مشاوره
 11. انجام اعمال جراحي از راه دور

 


تیم تیک مدما در تیک مد به محتوای فوق العاده شما ایمان داریم

دوست دارید با تیم تولید محتوا تیک مد در ارتباط باشید؟؟

 

**مطمئنا اگه از موضوع تله مدیسین خوشتون اومده باشه پیشنهاد می کنم حتما به مقاله “کاربرد بیگ دیتا در پزشکی” هم یک سری بزنید.


 

خدمات ابتدائي تله مديسين

 • پزشك می تواند درباره يك بيمار با متخصص ديگر بدون حضور بيمار مشاوره از راه دور داشته باشد.
 • تداوم آموزش پزشكي براي پزشكان، متخصصين كه شامل: سمينارها، كارگروهي، تداوم آموزش هفتگي پزشكان و بحث گروهي متخصصين است.
 • درمان از راه دور كه شامل برنامه های درمان عمومي براي تمامي افراد جامعه می باشد.
 • آموزش از راه دور: دور ههای آموزشي پزشكي كه براي دانشجويان، پزشكان، متخصصين در سطح عالي طراحي واجرا می شود.
 •  ارسال اطلاعات كه همان مدارك پزشكي بيمار است و شامل اطلاعات وداده‌های حياتي بیمار می باشد.

تصاوير تشخیصی رادیولوژی

ارسال تصاوير از راه دور نمونه ديگري از خدمات نوين بكار رفته در تله مديسين باشد. انواع تصاويري كه در بخشهای راديولوژي توليد و انتقال می يابند شامل :

 1.  اشعه ايكس
 2. ام ار ای Magnetic Resonance Image( MRI)
 3. ماوراء صوت Ultra sound
 4. پزشكي هسته ای Nucleous medicine
 5. ترموگرافي Thermography
 6. فلوروسكوپي Fluroscopy
 7. آنژيو گرافي Angiography

مشاوره پزشكي از راه دور Teleconsultation

تله مديسين فرصت مناسبي است كه بين پزشكان و پيراپزشكان شبكه ارتباطي ايجاد می كند و مشاوره های لازم می تواند در زمان واقعي و بطور زنده با تلفن يا كنفرانسهای ويدئويي به وقوع پيوندد. در غير زمان وقوع نيز با استفاده از روشهاي ذخيره اطلاعات ازقبيل E-mail انجام می شود.

آنالیز داده ها و اطلاعات

بررسی های آماری درآمد بازار تله مدیسین در دنیا

طبق بررسی های zion market researh درآمد بازار تله مدیسین در سطح بین الملل تا سال 2020 به عددی در حدود 38billion دلارآمریکا خواهد رسید. با بررسی نمودار بالا به رشد درآمدی فزاینده استارتاپهای حوزه سلامتی که در سال 2016 عددی در حدود 18بیلیون دلار بوده و بررسی روند صعودی آنها در سالهای بعدی می تواننمودار درآمد بازار تله مدیسین

كاربرد تله مديسين در بحرانها و حوادث غیر مترقبه

در تله مديسين دو روش عمده بيشترين كاربرد را دارند.

 • روش ذخيره سازي و انتقال: تصاوير ديجيتال بعد از تهيه به محل ديگري فرستاده می شوند و مجدداً پس از مدتي پاسخ آن دريافت می شود.
 •  روش تلويزيوني دوطرفه: تصاوير ويدئويي فشرده و به حالت ديجيتال تبديل می شوند و به صورت دوطرفه منتقل می گردد.

اين روش نياز به پهناي باند وسيع مانند كابلهاي فيبر نوري يا سيستمهای ماهواره ای دارد و لازم است كه وسايل جانبي پزشكي و غير پزشكي نيز به آن اضافه گردند.در تله مدیسین از ارتباطات کابلی كه شامل خطوط تلفن و فیبرنوری و فنآوری بیسیم و امواج مادون قرمز، رادیوئی و تلویزیونی، ماکروویو و ارتباطات ماهواره های می باشد به عنوان مسیر انتقال داده ها و اطلاعات استفاده می شود.

در شرایط بحران این سیستمها می توانند راه ارتباطی قابل اطمینان و در دسترسی باشند که جدا از شدت حوادث و آسیب های وارده به زیربناها کارایی کامل داشته باشند. از فواید فنآوری بی سیم می توان به ارتباطات در حال حرکت و انتقال اطلاعات در شرايط بحران و کاهش هزینه ها اشاره کرد.

تله مدیسین -پزشکی از راه دور

بررسی ابعاد پیاده سازی تله مديسين

پس از اختراع تلفن توسط گراهام بل و بدنبال آن اختراع راديو،تلويزيون و غيره به تدريج اين رسانه‌ها جهت اطلاع رساني ومشاوره بيماران مورد استفاده قرار گرفتند.

اگر چه پديده مورد بحث پیوسته در حال پيشرفت بوده و روز بهروز توسعه بیشتری يافته است، ولي اين فنآوري كامل و پيشرفته هنوز هم با چالش های بسیاری روبرو است. بنابراین هنگام استفادهاز هر فنآوري در حيطه مراقبت های بهداشتي و درماني از جمله تله مديسين توجه به مسائل زير ضروري است:

محرمانه و محفوظ بودن اطلاعات

اگرچه دسترسي به اطلاعات پزشكي از راه دور از مزاياي اين سيستم و به نفع جامعه پزشكي می باشد، وليكن ممكن است جنبه محرمانگي اطلاعات بيمار از بين برود.


تولید محتواحتما پیشنهاد می کنم مقاله “امنیت سایبری تجهیزات پزشکی:کشف 8000 باگ امنیتی و نفوذ هکرهای سایبری” رو از دست ندهید.

 

 


 

مسئوليت و تعهد

در شيوه سنتي مسئوليت در زمينه مدارك پزشكي بين پزشك يا سازمان ارجاع دهنده و پزشك يا موسسه مورد مشاوره تقسيم می شد. با توجه به اينكه در سيستم تله مديسين افراد جديدي ازقبيل كادر فني و كادر ارسال كننده به اين سيستم افزوده شده اند،بايستي حيطه قانوني مسئوليت پزشكي و مدارك پزشكي از راه دور تعيين گردد.

اجازه و اعتبار

با توجه به متفاوت بودن قوانين در مكانهاي مختلف مراجع مربوطه بايد افراد داراي مجوز فعاليت در حيطه تله مديسين را مشخص نمايند.

امكان سوء استفاده

با توجه به اينكه ارائه خدمات تله مديسين با اطمينان از صحت ودقت اطلاعات ارسال شده مركز ارسال كننده اطلاعات صورت می گيرد، گاهي اين امر باعث افزايش بروز سوء استفاده و يا اشتباه در ارائه اطلاعات می گردد.

هزینه ها

از آنجائي كه تعدادي از سازمان هاي بيمه هزينه سيستم تله مديسين را متقبل نشده اند و با توجه به وسعت روزافزون اين شيوه، تعيين مباحث مربوط به پرداخت ها ضروري بنظرمي رسد.صرف نظر از اینکه عملی شدن این طرح ممکن است نیاز به اعضای تیم پزشکی را کاهش دهد، توجه به مزایای این طرح بخصوص درمناطق دور از مراکز درمانی را نمی توان نادیده انگاشت.

موانع بكارگيري تله مديسين در ایران

موانع به كارگيري تله مديسين در ایران

بالا بودن هزينه های فني كه می تواند شامل موارد زير باشد:

– بالا بودن هزينه تجهيزات

– بالا بودن هزينه آماده كردن زيرساخت ارتباط مخابراتي مناسب- بالا بودن هزينه های مستمركه بايد براي تبادل اطلاعات پرداخت شود.

محدوديتهای حقوقي و بحثهای قانوني مطرح شده:

 مجوزهاي داخلي : كه بايد از سوي مسئولين كشورهاي مربوطه جهت پياده سازي اين فنآوري گرفته شود.

 مجوز فعاليت پزشك: پزشكاني مي توانند از اين روش درمانياستفاده کنند كه مجوز لازم را اخذ کرده باشند. لازم بذكر استدر بعضي از كشورها تنها به پزشكاني اجازه فعاليت داده می شود كه مدرك خود را از همان كشورها دريافت كرده باشند.

 مسئوليت سهل انگاري در معالجات: دراين روش درماني بايد كاملا مشخص گردد كه مسئوليت بعهده چه كسي می باشد.

– درمبحث محرمانگي دراين فنآوري بهتر است تمام افرادي كهبا اين روش درمان كار می كنند موافق با استفاده از قوانين امنيت و محرمانگي باشند.

– استفاده از سيستمهای شناسايي هويت افراد براي كار با اين روش درماني ضروري به نظر می رسد.

– مخفي سازي اطلاعات منتقل شده از طريق اينترنت بايد منظورشود.

مقاومت پزشكان:

بعضي از پزشكان معتقد به معاينه حضوري بيمار می باشند و ترس از نادرست بودن درمان مانع استفاده از اين روش براي آنان می باشد.

مقاومت ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتي:

در نظرگرفتن ملاحظاتي از قبيل كيفيت درمان ارائه شده و قابل اعتماد بودن روش درماني مورد نظرمانع از اقدام اين گروهمی شود.

مقاومت بيماران:

ترس از نادرست بودن درمان با اين روش و اعتقاد بعضي ديگراز بيماران به معاينه حضوري مانع استفاده كردن آنها از اينروش م یشود. در آخر می توان گفت که پزشكي از راه دور در كشورهایی مثل ایران با شبكه حمل و نقل ضعيف و وجود پراكندگی جمعیت و هم چنین عدم دسترسی به مراكز تخصصی پزشكی و به علت افزایش جمعیت سال خورده و نیازمند بهمراقبت های ویژه پزشكی، و همچنین به علت كاهش اتلاف وقت كه دربعضي موارد مانند بيماري های قلبي حياتي است كاهش هزينه های مربوطه مستقيم و غيرمستقيم می تواند كمك زيادي در جهت تشخيص سريع بيماري کند.

پیشنهادات 

 1. افزایش آگاهی و شناخت مردم نسبت به این فناوری.
 2. از بین بردن محدودیت های حقوقی در این راستا.
 3. آموزش مهارت های لازم به پزشکان و متخصصان جهت استفاده از این فناوری.
 4. برقراری کانال ارتباطی پزشکی با کشورهای همسایه به دلیل عدم وجود برخی از تخصص ها و يا گران بودن هزينه های درماني و استفاده از متخصصان مجرب در ايران جهت كسب درآمد.
 5. برقراري شبكه تله مديسين براي جانبازان و معلولين جهت كاهش مشكلات حمل و نقل اين افراد.

خلاصه و جمع بندی

نیاز رو به رشد جمعیت ایران نیازمند ارائه راهکارهای درمانی به روز و کارآمدی در حوزه پزشکی از راه دور و شکل گیری استارتاپ های پزشکی در این زمینه های بیش از پیش یادآوری می کند.


 

کانال آپارات تیک مد

نویسنده: کامران نوروزی -کارشناس ارشد مهندسی پزشکی

منابع بیشتر مطالعه برای شما:

منابع اطلاعاتی بیشتر

 

پیگیری سفارش
لیست مقایسه
شگفت انگیز ها