خطرات و فواید پیس میکرها

خطرات و فواید پیس میکرها

در ادامه مقاله خواندنی آشنایی با پیس میکرها با توجه به نیاز روز افزون استفاده از پیس میکر ها در بیماران قلبی در کشور که بنا به صلاح دید متخصص قلب و عروق نیازمند جراحی کاشت پیس میکر می شوند بایستی نکات بسیار مهمی را قبل از جراحی دانسته و آشنایی با فوائد و خطراتی که دستگاه های پیس میکر (ضربان ساز) برای آنها می تواند ایجاد کنند داشته باشند.


دانلود نسخه PDF مقاله  / شامل مطالب اختصاصی (ویژه کاربران اختصاصی- برای دریافت کدقفل فایل از پنل عضویت سایت تیکت ارسال نمایید ) 


در این مصاحبه خواهید خواند:

 • خطرات و منافع پیس میکر
 • فوائد داشتن یک پیس میکر چیست؟
 • خطرات داشتن پیس میکر چیست؟

چگونه لیدها تست می شوند؟

بعد از کار گذاشتن لیدها، برای اطمینان از درست بودن مکان و عملکرد آن ها، تست عملکرد لیدها تحت عنوان ضربان سازی انجام می شود. مقادیر جزیی از انرژی از طریق لیدها به قلب ارسال می گردد تا این انرژی منجر به انقباض قلب گردد. شما در خلال انجام تست عملکرد لید، برای چند ساعت بیدار خواهید بود. تنظیمات CRT توسط پزشک انجام می شود. بعد از کار گذاشتن پیس میکر، پزشک از یک ابزار خارجی ( برنامه ریز ) برای برنامه ریزی تنظیمات نهایی استفاده می کند.

خطرات و منافع پیس میکر

پیس میکر بیماری قلبی را درمان نمی کند. علت ضربان قلب کند یا نامنظم را مرتفع نمی کند ولی می تواند برای سالهای متمادی ضربان قلب را بطور طبیعی حفظ کند که نتیجتا بطور قابل توجهی کیفیت زندگی را در افراد مبتلا به آریتمی قلب بالا می برد.

فوائد داشتن یک پیس میکر چیست؟

پیس میکر باعث بهبودی توانائی قلب برای ضربان طبیعی و به موقع می شود. در بعضی بیماران ضربان قلب بطور کامل وابسته به پیس میکر می باشد و بدون آن ادامه حیات میسر نمی باشد. بعد از تعبیه پیس میکر علائم ناشی از کندی ضربان قلب مانند سرگیجه، ضعف و سنکوپ از بین می روند. با وجود پیس میکر بیماران احساس امنیت بیشتری می کنند چون میدانند که پیس میکر مانند نگهبانی در کنار آنها میباشد تا در مواقع ضروری بطور طبیعی ضربان قلب را حفظ کند.


آنالیز داده ها و اطلاعات پیشنهاد می شود

برای مطالعه بیشتر دربار‌ه‌ی چگونگی کارکرد پیس میکرها در بدن و هم چنین انواع مختلف پیس میکر ها به مقاله آشنایی با انواع پیس میکر ها مراجعه کنید.

 

 


خطرات داشتن پیس میکر چیست؟

عده بسیارکمی از بیماران دچار عوارض تعبیه پیس میکر خواهند شد که میتواند شامل عفونت، واکنش به داروئی که طی عمل استفاده میشود، خونریزی ویا صدمه به عروق، دیواره قلب و سایر ارگانها باشد. خوشبختانه این عوارض بسیار نادر بوده و معمولا” قابل تصحیح و یا درمان می باشند.بعد از عمل ممکن است شما احساس ناراحتی و یا خستگی نمائید که معمولا” زودگذر می باشند. بعضی بیماران ممکن است برای مدت طولانی تر در محل تعبیه پیس میکر احساس ناراحتی نمایند.

بعضی مواقع ممکن است نوک سیم کاشته شده در قلب جابجا شود و نتواند بطور طبیعی قلب را تحریک کند که با عمل مجدد می توان آن را درجای مناسب قرار داد. نهایتا” بیاد داشته باشید که این دستگاه ساخته دست بشر می باشد. مهم است که پیس میکر شما بطور منظم زیر نظر متخصص این امر باشد. در صورت مشاهده هر یک از موارد زیر با پزشک خود تماس بگیرید:احساس خستگی، تنگی نفس و یا هرگونه تغییر در سرعت ضربان قلباگر محل تعبیه پیس میکر قرمز، متورم، گرمتر از طبیعی و یا دردناک بوده و یا از آن ترشح خارج شود علائمی که با تعبیه پیس میکر برطرف شده بود مجددا” ظاهر شود.

پیس میکر و محیط اطراف

یک بیمار با یک پیس میکر مصنوعی ، باید مراقب اطراف و دستگاههایی که ممکن است در مولد پالس تداخل  ایجاد کنند باشد:

۱لوازم منزل

فردی که دارای ضربان ساز است به راحتی می تواند از وسایل خانگی معمولی مثل موارد زیر استفاده کند:

 •  اجاق گازهای مایکروفر
 • ضبط صوت، رادیو پخش دارای موج اف ام و آ ام، تلویزیون و ریموت
 •  تلفن ( عادی و همراه ) با رعایت فاصله بیش از ۱۵ سانتی متر
 •  وسائلی چون مخلوط کن و تستر
 •  وسایل الکتریکی بزرگ مثل لباسشویی، اجاق های الکتریکی و خشک کن های برقی
 • جارو برقی
 •  ماشین های باغبانی
 • بازکننده های الکتریکی در گاراژ
 •  مایکروویو
 •  دستگاه های اشعه X

برخی از این دستگاهها یک پتانسیل جزئی دارند که گهگاه منجر به مداخله ممانعتی در یک تک ضربان شده اند .با این وجود بیشتر مردم می توانند استفاده از این دستگاهها را بدون نگرانی خاصی درمورد آسیب یا مداخله با دیگر پیس میکرها ادامه دهند. تجهیزات مولد قدرت ، تجهیزات جوشکاری جرقه ای و مغناطیس های قوی ( مثلا در دستگاههای پزشکی ، تجهیزات سنگین یا موتورها ) می توانند از عملکرد مولد پالس جلوگیری کنند. افرادی که با چنین تجهیزاتی یا نزدیک به آنها کا رمی کنند باید بدانند که ممکن  است پیس میکر نتواند تحت این شرایط به درستی کارکند.

۲موبایل ها

موبایلهای مورد استفاده در ایالات متحده ( کمتر از ۳ وات ) بنظر نمیرسد که به مولد پالس صدمه برسانند یا طرز کار پیس میکر را تحت تأثیر قرار دهند. تکنولوژی به سرعت پیشرفت می یابد بطوریکه کمیسیون ارتباطات فدرال (FCC ) فرکانس های در دسترس جدیدی را ایجاد نموده است. موبایل های جدیدتر که از این فرکانس های جدید استفاده می کنند ممکن است پیس میکر را کم اطمینان تر سازند.

۳پیس میکر و تجهیزات پزشکی

شخص باید یک ID کارت توجیبی را با خود حمل کند ، اگر شخصی پیس میکر داشت باید به دکتر و دندانپزشک بگوید.

تصویربرداری تشدید مغناطیسی (MRI ) از یک میدان قوی برای ایجاد تصاویری از ارگانهای داخلی و عملکردشان استفاده میکند. مغناطیس می تواند در منظم سازی وقفه ایجاد کند و در خروجی پیس میکر ممانعت بوجود آورد.اگر گرفتن MRI ضرورت داشت ، در بعضی مدلها خروجی پیس میکر می تواند دوباره برنامه ریزی شود. خطرات احتمالی و مزایا باید قبل از قرار گرفتن تحت تصویر برداری MRI توسط دکترمطرح شوند.

سنگ شکن موج شوک برون اندامی (ESWL ) یک روش درمان غیر تهاجمی است که امواج هیدرولیک را جهت از بین بردن سنگ های کلیه بکار میگیرد.این روش برای اکثر بیماران پیس میکری ، با انجام برخی برنامه ریزی های مجدد منظم سازی ، ایمن خواهد بود. بیمارانی با نوع ویژه ای از پیس میکر که درون شکم کاشته شده است باید از ESWL اجتناب کنند.

موارد خاص باید قبل و بعد از درمان توسط پزشک مطرح شوند.برش (ablation ) رادیو فرکانسی (RF ) امواج رادیویی را جهت اداره کردن تنوع گسترده ای از آریتمی ها بکار میبرد.مطالعات جدیدی که بر روی بیماران با سیستم های منظم کننده کاشته شده صورت گرفته ، واحدها را قبل ، در طول و بعد از برش کاتتر RF اندازه گیری نموده اند.

این مطالعات نشان داده اند که اکثر پیس میکرهای ثابت در طول ablation کاتتر با فرکانس های رادیویی بطور مخالفی تحت تأثیر قرار نگرفته اند. تغییرات مختلفی  می تواند در طول و بعد از درمان ، در پیس میکر رخ دهد.پزشک باید به دقت سیستم منظم کننده (پیس کننده ) را بعد از عمل مورد ارزیابی قرار دهد. تحریک الکتریکی خارج پوستی اعصاب (TENS ) به منظور تسکین دادن دردهای حاد یا مزمن بکار میرود. اکثر مطالعات نشان داده اند که TENS تا حدودی در مقابل منظم کننده های دو قطبی ممانعت بوجود می اورد و گاهی اوقات ممکن است مختصری بر منظم کننده های تک قطبی هم اثر مخالفتی اعمال کند.این روش درمان میتواند با برنامه ریزی مجدد مولد پالس انجام پذیرد.

بنظر می رسد که اشعه های تشخیصی ( مانند نمایش X-ray ) اثری بر مولد پالس پیس میکر ندارند. در حالیکه اشعه های درمانی ( مانند آنچه برای درمان تومورهای سرطانی بکار می روند ) ممکن است به مدارهای پیس میکر آسیب برسانند.میزان آسیب قابل پیش بینی نیست و ممکن است با سیستم های مختلف متغیر باشد ولی هنگامیکه دوز اشعه افزایش یابد ، احتمال خطر و ریسک آن قابل توجه و زیاد می شود.

اتحادیه قلب امریکا توصیه کرده که تا جای ممکن پیس میکر درون پوشش محافظی قرار گیرد و اگر به طور مستقیم در حوزه میدان اشعه قرارگرفت ، تغییر مکان داده شود.

باید در طول درمان الکتروکاردیوگرام (ECG ) مانیتور شود و مولد پالس باید معمولا بعد و در طول دوره اشعه تست شود.

بنظر نمی رسد که تجهیزات دندانپزشکی پیس میکر را به صورت مخالفت آمیزی تحت تأثیر قرار دهند. بعضی بیماران ممکن است در طول دریل کردن دندان افزایشی را  در نرخ منظم سازی احساس کنند.

بکار بردن درمان تشنج الکتریکی ( مانند آنچه برای اختلالات ذهنی خاص بکار می رود ) بنظر می آید که در بیماران با پیس میکر ایمن و بی خطر است . دیاترمی مایکروویو یا موج کوتاه از سیگنال های فرکانس بالا و شدت بالا استفاده می کند که ممکن است محافظ نویز پیس میکر را بای پس کنند و در مولد پالس تداخل ایجاد کند و یا اینکه بالکل به آن آسیب برسانند.

اختلالات مربوط به عملکرد دستگاه

ضربان ساز ممکن است به دلایلی هم چون صدمه به لید یا عایق آن، اختلال باتری، قطعی در مدار سیستم، افزایش حس شدن یا به ندرت به علت سوراخ شدن قلب از کار بیفتد. در این صورت در نوار قلب بیمار ریت ذاتی (inherent rythme) دیده می شود، بدون این که ضربان سازی صورت بگیرد و وقفه ظاهر می شود.

اقدامات

چک کردن و سفت کردن هر گونه شل بودن اتصالات ( برای کم خطر میکروشوک از دستکش و اتصال خود به زمین از طریق یک وسیله فلزی اطمینان حاصل کنید ).

۱- باتری ضربان ساز موقت را عوض کنید. دستگاه های جدید، کم شدن قدرت باتری را اطلاع می دهند. همیشه باتری های مناسب را در دسترس داشته باشید. بعد از تعویض باتری تاریخ آن را یادداشت کنید. معمولاً بسته به مود و مقدار ضربان سازی انجام شده، عمر باتری نو ۵-۲ روز است.

۲- از نظر افزایش حس شدن بررسی ها و اقدامات لازم را انجام دهید.

۳- عکس گرفتن از قفسه سینه برای پی بردن به آسیب ایجاد شده و قرار دادن لید جدید در صورت لزوم.

۴- ارزیابی ضربان ساز دائم توسط پزشک قلب با استفاده از دستگاه حس کننده.

جایگزینی باتری یا تعویض ضربان ساز به روش جراحی.

 


خلاصه و جمع بندی

امیدواریم توانسته باشیم اطلاعات مفیدی در زمینه خطرات و فواید پیس میکرها در اختیار شما همراهان تیک مد گذاشته باشیم.


کانال آپارات تیک مد

نویسنده:کامران نوروزی کارشناس ارشد مهندسی پزشکی

منابع بیشتر مطالعه برای شما:منابع اطلاعاتی بیشتر

 

 

 

پیگیری سفارش
لیست مقایسه
شگفت انگیز ها