چگونه با پوکی استخوان مبارزه کنیم؟؟

چگونه با پوکی استخوان مبارزه کنیم؟؟

در متن زیر با 9 توصیه‌ی بسیار کلیدی درباره‌ی چگونگی محافظت سیستم استخوانی در برابر شکستگی‌های اوستئوپروتیک (مربوط به پوکی استخوان) که از جمله شایعترین علل صدمات وارده به سیستم استخوانی در افراد به خصوص خانم ها در سنین بالا می باشد را بررسی خواهیم کرد.

مطالب ارائه شده در پست مطابق با راهکارهای سازمان جهانی پوکی استخوان خدمتتون تقدیم شده. این پست به صورت دوره ای به روز رسانی خواهد شد تا شما در جریان جدیدترین شیوه های مبارزه با پوکی استخوان قرار دهیم پس حتما دوباره به ما سربزنید.

امیدواریم از مطلب لذت ببرید تا انتهای این مطلب همراه تیک مد باشید.

در صورتیکه پرسشی داشتین حتما برامون در قسمت کامنت ها زیر این پست بنویسین.
ممنون از همراهی تون با تیک مد


دانلود نسخه PDF مقاله  (ویژه کاربران اختصاصی- برای دریافت کدقفل فایل از پنل عضویت سایت تیکت ارسال نمایید ) 


در این مقاله خواهید خواند:

  • مقدمه
  • آمار پوکی استخوان در جهان
  • پوکی استخوان و تغذیه
  • تشخیص پوکی استخوان

مقدمه

آمار پوکی استخوان در جهان

در باب آمار جهانی پوکی استخوان بیش از 8.9 میلیون شکستگی استخوان در سراسر دنیا اتفاق می افتد. که در نوبه خود یعنی در هر ثانیه 3 شکستگی در دنیا.
همه ساله در کشور های مدرن آمارهای مربوط به شکستگی های استخوانی با اصلاح شیوه‌ی زندگی افراد به خصوص قشر جوان هر جامعه ای و نهادینه کردن فرهنگ ورزش و سلامتی در کنار اصلاح محیطی فضاها به خصوص فضاهای عمومی باعث می شود که نرخ ابتلا به پوکی استخوان و هزینه های وارد به سیستم بهداشتی و درمانی به طور قابل مشاهده ای کاهش یابد به طوریکه این هزینه صرف جویی شده صرف بهبود همه جانبه زیر ساختهای درمانی و رفاهی جوامع مدرن می شود. یپش بینی می شود با کهن سال شدن جمعیت ایران در سال 2020 شکستگی های استخوانی تا 65,000 افزایش داشته باشد.
**اگه نیاز به اطلاعات دقیق تری درباره آمار پوکی استخوان داشتین براتون تو قسمت منابع اولین لینک آمار سازمان جهانی پوکی استخوان رو گذاشتیم حتما یک سر بهش بزنین.**

اما خانم‌ها نگران نباشند زیرا می‌توانند با به کار بستن توصیه‌های بسیار ساده و کاربردی زیر به قویتر شدن استخوان‌ها و محافظت از آن‌ها کمک کنند. 9 توصیه زیر را به خاطر داشته باشيد.

پوکی استخوان و تغذیه

1- از مواد مغذی حیاتی بهره مند شوید!
برای پیشگیری از پوکی استخوان از رژیم غذایی سالم که تامین کننده مواد مغذی چون پتاسیم، منیزیم، فسفر، کلسیم و ویتامین D است، هم استفاده کنید.

2-سیگار و نوشیدنی های الکلی ممنوع !
بنا به تحقیقات سازمان بهداشت جهانی تخریب استخوان در سیگاری‌ها و افرادی که نوشیدنی های الکلی مصرف می کنند سریع تر انجام پذیرفته و میزان شکستگی و پوکی استخوان در این افراد بالاتر است.

3- ورزش را در زندگی خود نهادینه کنید!
دست كم به مدت 30 دقیقه از فعالیت‌های ورزشی قوی کننده استخوان در اکثر روزها بهره مند شوید. این فعالیت‌ها شامل ورزش‌های تحمل وزن همانند دویدن یا پیاده روی سریع و ورزش‌های استقامتی هستند که از پوکی استخوان جلوگیری می کنند. داشتن هم باشگاهی و یا مربی وآهنگ مناسب به شما روحیه دوچندان خواهد داد.

تشخیص پوکی استخوان

4-شرایط خود را دریابید!
بسیاری از رهنمودها غربالگری اوستئوپروزیس (پوکی استخوان) را از طریق سنجش تراکم ماده معدنی استخوان (BMD) در آغاز سن 65 سالگی توصیه می‌کنند . این تست برای افرادی که دارای سابقه بیماری‌های خاص هستند یا مصرف کننده داروهایی هستند که خطر شکستگی را افزایش می‌دهند، باید در سنین پایین‌تر انجام شود.

5-وزن خود را در حالت سلامت نگه دارید!
وزن پایین تر از 57/5 کیلوگرم یا داشتن توده بدنی زیر 21 عامل خطر ساز برای پوكی استخوان محسوب می‌شود. از دست دادن وزن در دوران یائسگی احتمال کاهش توده استخوان را افزایش می‌دهد. از مصرف غذاهایی که از نظر کالری در حد بسیار پایینی هستند یا از غذاهایی که فاقد همه گروه‌های غذایی است، اجتناب کنید.

 


پیشنهاد سردبیر:برررسی اسناد و مدارک

براتون جامع ترین “لیفتینگ صورت – راهنمای کامل مراقبت های قبل و بعد از جراحی” رو آماده کردیم. حتما یک سری بهش بزنین.

 

 


6-از داروهای محافظت کننده استخوان استفاده کنید!
خانم‌هایی که در سنین پس از یائسگی قرار دارند و در گذشته دارای شکستگی استخوان بوده‌اند یا رتبه تست BMD آن‌ها 2/5- یا پایین‌تر از آن است باید از داروهای پيشگيری كننده پوكی استخوان استفاده کنند. خانم‌ها با داشتن رتبه 2- تا 5/2- نیز باید از این داروها بهره گیرند.
7- از افسردگی خود غافل نشوید!
تراکم توده استخوانی در خانم‌هایی با تاریخچه افسردگی ماژور کمتر و سطوح هورمون کورتیزول که با از دست دادن استخوان مرتبط است در آن‌ها بیشتر است. اگر شما در حال حاضر از نظر افسردگی تحت معالجه هستید از پزشک خود در خصوص نیاز به انجام تست BMD سوال کنید.
8-از زمین خوردن اجتناب کنید!
همه ساله تعداد زیادی از افراد در اثر بی احتیاطی دچار صدمات جبران ناپذیری به سیستم استخوانی خود می شوند. با احتیاط و به آرامی گام بردارید. در مكان هاي تاريك يا لغزنده جوانب احتياط را رعايت نماييد.

9.به شاخص بی ام ای خود توجه داشته باشید!

شاخص بی ام ای شاخص توده چربی نسبت به قد و وزن هر فرد می باشد .به خاطر اینکه این شاخص برای هر فرد منحصر به فرد است می توان از آن به عنوان شاخصی بسیار مناسب برای بهبود سطح سلامتی هر فردی استفاده کرد.حالا که تا اینجا همراه ما بودید حتما از طریق کلیک برروی تصویر زیر BMI خود را چک کنید.

 


خلاصه و جمع بندی

ممنون از اینکه این مطلب را مطالعه کردید و به سلامتی خودتون اهمییت می دهید  .صمیمانه منتظر شنیدن نظراتتان در کامنتها هستیم. به منظور جمع آوری و تدوین مطالب ارائه شده زحمات زیادی کشیده شده است ممنون می شیم در صورت استفاده از مطالب نسبت به لینک به اصل مطلب همکاری داشته باشید.


 

کانال آپارات تیک مد

نویسنده:  کامران نوروزی شیرازی – کارشناس ارشد مهندسی پزشکی

منابع بیشتر مطالعه برای شما:

منابع اطلاعاتی بیشتر

منابع:

https://www.iofbonehealth.org

www.healthline.com

www.niams.nih.gov

www.mayoclinic.org

(چگالی تراکم استخوانی)BMD:Body Mass Density

(شاخص توده ‌ی بدنی) BMI: Body Mass Index

 

 

پیگیری سفارش
لیست مقایسه
شگفت انگیز ها