آشنایی با مولتی متر از صفر تا صد در 7 دقیقه

آشنایی با مولتی متر از صفر تا صد در 7 دقیقه

برای شخصی که با مدارات الکتریکی و قطعات الکترونیمی سروکار داره عدم استفاده از مولتی امری غیر ممکن است چرا که استفاده های آن در الکترونیک بسیار زیاد و متداول می باشد. در واقع عنوان مولتی متر (MULTI-METER ) بر گرفته شده از دو کلمه MULTI و METER به معنای ابزاری برای اندازه گیری چندگانه پارامترهای مورد نیاز برای ارزیابی مدارات و قطعات الکترونیکی است.

در متن پیش رو نحوه‌ی استفاده صحیح از مولتی متر از صفر تا صد آموزش داده شده است به طوریکه شما می توانید با مطالعه متن و یا در صورتیکه وقتتان محدود است ویدیویی را که برایتان در نظر گرفتیم را ببنید. متن زیر را به راحتی در 7 دقیقه خواهید خواند. تا انتهای این مطلب همراه تیک مد باشید.


دانلود نسخه PDF مقاله  / شامل مطالب اختصاصی (ویژه کاربران اختصاصی- برای دریافت کدقفل فایل از پنل عضویت سایت تیکت ارسال نمایید ) 


در این مقاله خواهید خواند:

 • مولتی متر چیست؟
 • نحوه کار با مولتی متر
 • کاربرد مولتی متر

 

مولتی متر چیست؟

مولتی متر ها عمدتا از سه بخش اصلی تشکیل شده اند:

 • نمایشگر
 • کلید انتخاب مد
 • پورت ها

نمایشگر معمولا دارای 4 رقم می باشد و قابلیت نمایش مقادیر منفی را نیز داراست.

بعضی از مولتی مترها دارای نمایشگرهای هستند که به کاربر خود این اجازه را می دهد تا در فضای کم نور به راحتی بتواند از مولتی متر استفاده کند. پس برای تهییه یک مولتی متر مناسب بایستی به این مورد هم توجه شود.


ویدیو زیر را درباره‌ی نحوه‌ ی کار با مولتی متر از دست ندهید.

 


کاربرد مولتی متر

 

تست پیوستگی: در بیان این تست می توان گفت برای اینکه جریان بتواند از مسیری به عنصر بعدی در مدار جریان داشته باشد نیاز است تا پیوستگی در مسیر جریان وجود داشته باشد.اگر پیوستگی وجود نداشته باشد بدین معناست که قطعی جریان در مدار اتفاق افتاده است که می تواند دلایل متعددی داشته باشد که از این جمله دلایل می توان به لحیم کاری غیر اصولی و یا جداشدن قسمتی از لحیم کاری از بدنه ی بورد باشد.

تست پیوستگی یکی از مهم ترین تست ها در زمینه تعمیر قطعات و مدارات الکترونیکی است.

برای شروع مطمئن شوید که جریانی در مدار و یا قطعه الکترونیکی که قصد تست آن را دارید وجود نداشته باشد.

پورت 10A پورت مخصوصی است که برای اندازه گیری جریانهای بزرگ مورد استفاده قرار می گیرد.(بزرگتر از 200میلی آمپر)

پروب مشکی رنگ را درون پورت COM قرار داده  .

پروب قرمز رنگ را نیز درون یکی از پورت های V,ma,Ω قرار دهید.

مولتی متر را روشن کرده و مد را بر روی مد پیوسته قرار داده (معمولا این مد با آیکون که شبیه یک موج صوتی است مشخص می شود).

تست های مولتی متر در مد پیوسته با فرستادن یک جریان کوچک درون یک پروب و بررسی می کند که آیا پروب دیگر این جریان را دریافت می کند یا خیر.

 

اگر پروب ها متصل باشد در مدار پیوسته و یا با اتصال با یکدیگر به طور مستقیم جریان تست از آن عبور می کند. مانیتور صفر را نشان می دهد (یا نزدیک به صفر) و مولتی متر صدای بیپ پیوسته ای می دهد.

اگر جریان تست دریافت نشود بدین معناست که پیوستگی وجود ندارد.مانیتور 1 یا(Open Loop-LP) , را نشان خواهد داد.

 

 

 

برای اندازه گیری تست پیوستگی پروب ها را بر روی ابتدا و انتهای عنصر الکتریکی یا نقطه ای که از مدار قرار  تست آن را دارید قرار دهید.

 

 

 

فرقی نمی کند که  کدام پروب کجا قرار گرفته می شود پیوستگی غیر جهتی می باشد و به جهت وابسته نمی باشد.مانند قبل اگر مدار پیوسته باشد نمایشگر مقدار صفر و یا نزدیک صفر را نشان می دهد و در بعضی از مولتی متر ها صدای بیپی شنیده خواهد شد.

 

اگر نمایشگر 1 یا OL را نشان دهد پیوستگی وجود نداشته و مسیری برای عبور جریان الکتریکی از یک پروب به پروب دیگر نیست.

تست ولتاژ با مولتی متر

 • پروب مشکی رنگ را درون پورت COM قرار داده  .
 • پروب قرمز رنگ را نیز درون یکی از پورت های V,ma,Ω قرار دهید.
 • مولتی متر را روشن کرده و بر روی ولتاژ DC قرار دهید.

بیشتر قطعات الکترونیکی مورد استفاده روزمره از ولتاژ DC استفاده می کنند. جریان AC را نیز می توان در پریز برق خانه دید که بسیار خطرناکتر از جریان ثابت است.

 

بیشتر مولتی مترها اتورنج نیستند که این بدین معناست بایستی که محدوده ی ولتاژی مورد ارزیابی را برای آن مشخص کنید.

 

اگر شما مطمئن نیستید با تنظیمات بالاتر شروع کنید

برای مثال اگر پیش بینی می کنید که اندازه گیری شما بیشتر از 2 ولت و کمتر از 20 ولت است از 20 ولت بر روی مولتی متر خودتان استفاده کنید.پروب قرمز را بر پایانه منفی قرار داده و پروب مشکی را نیزبر روی پایانه منفی قرار دهید. اگر محدوده ی شما بسیار دورتر انتخاب شده باشد پاسخ صحیحی را دریافت نخواهید کرد.در اینجا مولتی متر 9 ولت را نشان می دهد. می توانیم از محدوده ی پایین تر برای نتایج صحیح تر استفاده کنیم.

با قرار دادن صحیح محدوده به نتیجه 9.24 ولت می رسیم.

معکوس کردن پروبها صدمه ای وارد نمی کند فقط در پاسخ نمایش داده شده یک منفی اعمال خواهد شد.

تست مقاومت با دستگاه مولتی متر

 • پروب مشکی رنگ را درون پورت COM قرار داده  .
 • پروب قرمز رنگ را نیز درون یکی از پورت های V,ma,Ω قرار دهید.
 • مولتی متر را روشن کرده و بر روی مد را بر روی مد اندازه گیری مقاومت قرار دهید.

برای شروع اطمینان حاصل کنید که جریانی در مدار  و یا عنصر الکتریکی که قصد تست آن را دارید وجود نداشته باشد. مقاومت را با اهم اندازه گیری می کنند که با نشان Ω داده شده است. بیشتر مولتی مترها قابلیت تنظیم خودکار محدوه اندازه گیری را نداشته و این بدین معناست که بایستی کاربر محدوده صحیح استفاده برای اندازه گیری مقاومت پیش بینی کند. اگر مطمئن نیستید با تنظیمات بالاتر شروع کنید.به یاد داشته باشید که در حال تست مقاومت کل مدار هستید. اگر بخواهید که مقاوت یک الکتریکی را بدست آورید برای مثال یک رزیستور را حتما این تست را بر روی خود آن انجام دهید نه در محل لحیم کاری آن. پروب ها را بر روی ابتدا و انتهای عنصر الکتریکی یا نقطه ای که از مدار قرار دهید. اگر بستگی نداشته باشد که کدام پروب کجا قرار می گیرد.مقاومت غیر جهتی است.

اگر مولتی متر نزدیک به صفر را بخواند محدوده انتخابی برای اندازه گیری بسیار بالا بوده تنظیمات را بر روی پایین تر تنظیم کنید.

 ویژگی ها و پارامترهای  مولتی متر مناسب؟؟

هرکسی سلایق مربوط به خود را داشته ولی در کل مولتی مترهایی که پیوستگی دارند ترجیح داده شده و ویژگی های دیگری از قبیل اتورنجینگ(دستگاه دارای این قابلیت توانایی تغییر اتوماتیک محدوده را داشته ) نیز می تواند مورد توجه قرار گیرد. تنظیم خودکار محدوده (Auto ranging) می تواند ویژگی بسیار مناسبی باشد اگر به طور مناسب مورد استفاده قرار گیرد. در حالت کلی مولتی مترهای که ویژگی اتورنجینگ را دارا هستند از کیفیت بالا و دارای ویژگی های بیشتری هستند.

در بعضی از مدارات جریان و ولتاژ بسیار متناوب بوده به طوریکه حتی تنظیم خودکار محدوده نیز نمی تواند با آن تطبیق داشته باشد

 

1.قابلیت داشتن نور صفحه نمایشگر برای استفاده در فضاهای کم نور نیز می تواند ویژگی باشد که توجه به آن قبل از خرید بسیار حائز اهمییت می باشد.

2.داشتن کلید انتخابی نرم که با چرخش صدایی مناسبی از تعویض مد های داشته باشد .

3.پروب های جدایی پذیر نیز ویژگی است که به آن باید اشاره شود چرا که در صورت خرابی این پروب ها انواع جدایی پذیر می توانند با قیمت بسیار مناسبی تعویض شود.

4.ویژگی AUTO _OFF ویژگی است که کمتر بر روی مولتی مترهای ارزان دیده می شود که دارا بودن این ویژگی به افرادی که فراموش می کنند دستگاه را خاموش کنند کمک کرده و باعث افزایش طول عمر باتری می شود.


خلاصه و جمع بندی

امیدواریم توانسته باشیم مطالب ارزنده و کاربردی را برایتان تهیه کرده باشیم. صمیمانه آماده شنیدن نظرات و تجربیات تان درباره نحوه کار مولتی متر هستیم.


 

کانال آپارات تیک مد

نویسنده:  کامران نوروزی شیرازی – کارشناس ارشد مهندسی پزشکی

منابع بیشتر مطالعه برای شما:

منابع اطلاعاتی بیشتر

 

 

 

 

 

 

 

 

پیگیری سفارش
لیست مقایسه
شگفت انگیز ها