5 نکته سریع برای بهبود بخشیدن به روند سگمنتیشن تصاویر پزشکی در نرم افزار میمیکس

5 نکته سریع برای بهبود بخشیدن به روند سگمنتیشن تصاویر پزشکی در نرم افزار میمیکس

 در پست امروز ما می خواهیم به شما پنج نکته سریع برای بهبود بخشیدن به روند تقسیم بندی تصاویر پزشکی برای مدل سازی بافتهای بیولوژیکی (MIMICS SEGMENTATION) خود با نرم افزار میمیکس (Materialise Mimics) را آموزش دهیم. سگمنتیشن یا تقسیم بندی یکی از مراحل بسیار مهم برای ایجاد یک مدل نزدیک به واقعیت می باشد و می تواند نتایج کار شما را به طور چشم گیری افزایش دهد.

همیشه کمبود زمان برای انجام به موقع پروژه ها و یا کمبود بودجه باعث خواهد شد قسمتی از کار مدل سازی شما به دقت بالایی انجام نگیرد که این خود باعث خواهد شد که نتایج قابل استنادی از مدل سازی بیولوژیکی حاصل نشود با این حال هیچ وقت کیفیت کار شمانبایستی فدای زمان و هزینه های مورد نیاز انجام پروژه گردد. با سفت شدن جای پای پرینترهای سه بعدی در دنیای پزشکی و قابلیتهای خارق العاده آنها دور از دید نخواهد بود که استفاده از این پرینترهای و برنامه های مدل سازی برای طراحی پروتزهای شخصی سازی شده و بافتها در ایران نیز جایگاه خود را پیدا کنند همانطور در صنعت دندانپزشکی نیز شاهد نمونه های آن هستیم که این فرصت بسیار مناسبی را در اختیار افراد و شرکتهای مهندسی پزشکی که بر این حوزه تمرکز دارند به همراه خواهد داشت.


دانلود نسخه PDF مقاله  / شامل مطالب اختصاصی(ویژه کاربران اختصاصی- برای دریافت کدقفل فایل از پنل عضویت سایت تیکت ارسال نمایید ) 


1.استفاده از تصاویر با کیفیت

برای شروع کار خود سعی کنید از یک پروتکل های مناسب برای تصاویر که مورد تائید رادیولوژیست می باشد استفاده کنید. استفاده از تصاویر بی کیفیت نه تنها باعث از بین رفتن زمان شما می گردد بلکه نتایج حاصل شده از مدل سازی شما را بی ارزش خواهد نمود. تصاویری که از ضخامت اسلایسی متناسبی بهره مند باشند کار مدل سازی بافتهای بیولوژیکی را برای شما بسیار ساده تر خواهد کرد.به هنگام تقسیم بندی اسلایس ها (Segmentation) معمولا تصور شی به صورت 3 بعدی به صورت همزمان بسیار مفید خواهد بود و به شما بازخوردهای بسیار خوبی به هنگامی که بر روی اسلایس های دوبعدی کار می کنید ارائه خواهد کرد. برای انجام این کار راههای مختلفی وجود دارد به طور سنتی شما با استفاده از ماسکها(Masks) می توانید شی 3 بعدی خود را ایجاد کنید.

تجسم خطوط بر روی برش ها و استفاده از این اطلاعات برای دیدن اینکه چگونه مدل شما در حال تقسیم بندی شدن است نیز می تواند به شما کمک کند. یکی دیگر از این گزینه ها استفاده از ابزار پیش نمایش 3D است که در Mimics معرفی شده است. به نوار ابزار ویرایش رفته و دکمه پیش نمایش 3D را در نمای 3D تغییر دهید. این قابلیت این امکان را به شما می دهد تا بازخورد فوری از آنچه که در حال تغییر در دیدگاه های 2 بعدی است داشته باشید و قابلیت دیگری که به میمیکس در نسخه های جدیدتر اضافه شده ای است که شما می توانید مدل های 3D را به طور مستقیم در نمای 3D ویرایش کنید.

2.استفاده از نسخه های جدیدتر نرم افزارهای مدل سازی

نسخه های جدید نرم افزارهای مدل سازی معمولا دارای امکانات جدید تر در حوزه‌ی  گرافیکی و رابط های کاربری(UI) است از آنجا که ما در حال صحبت کردن در مورد Mimics 19 هستیم پس چرا نسخه 19 میمکس را دانلود نمی کنید و به مدل سازی بافتهای بیولوژیکی تان جان دوباره نمی دهید؟؟

3.استفاده از نسخه های اصلی نرم افزار میمیکس 

شاید با خودتان بگوئید که نسخه های اصلی این نرم افزار سالیانه چند ده هزار دلار هزینه خواهند داشت حال آنکه در نسخه های پریمیم دسترسی شما به پایگاههای داده های بسیار بزرگتر برای تحیلل های دقیقتر و کلی مزایای عالی گنجانده شده است ولی در هر صورت این نقطه نظر شما است که از کدام نسخه مبتنی بر اهمیت نتایج پروژه تان استفاده کنید. نسخه پایه Mimics حاوی مجموعه ای از ابزارهای جدید است که تقسیم بندی سریع تر و آسان تر را انجام می دهد. گزینه ویرایش خطوط و ابزار تقسیم را برای ویرایش ماسکهای خود در چند کلیک امتحان کنید. آماده باشید از آنچه که ابزارهای جدید می تواند به شما ارائه دهد شگفت زده خواهید شد.

4.خودتون رو به زحمت بندازید!!

نرم افزار میمیکس دارای گزینه و آپشن های بسیاری است، بسیاری از دکمه هایی که شما احتمالا هرگز کلیک نکرده اید، ویژگی هایی که شما هرگز فرصت استفاده از آنها را به خودتان نداده اید، پارامترهایی که شما جرأت لمس کردن آنهارا به خود نداده اید ولی بیشتر از اینکه فکر کیند به شما در مدل سازی تان کمک خواهند کرد.

5.شرکت در دوره های آنلاین!!

آیا می دانستید که تیم سازنده‌ی نرم افزار میمکس جلسات شخصی سازی شده ای برای افزایش سرعت روند سگمنتیشن کردن کاربرانش به صورت آنلاین برگزار می کند؟؟ مزایای استفاده از این دوره ها بسیار زیاد است ولی از مهمترین قسمت این دوره ها پرسش و پاسخ آنلاین از افرادی است که سابقه و رزومه بسیار مناسبی در مدل سازی بافتهای بیولوژیکی داشته اند. تیم تولید محتوای تیک مد نیز با ارائه پکیج  آموزش طراحی بافتهای بیولوژیکی با نرم افزار میمیکسMIMICS  فرصت مناسبی را برای همراهان خود فراهم کرده تا سوالات خود را پرسیده و راهکارهای مناسبی را برای مدل سازی خود پیدا کنند.برای بدست آوردن اطلاعات دقیق حتما به سایت گروه مترزیالیز(Materialise) سر بزنید.

موفق باشید و دست از مدل سازی و سگمنتیشن برندارید.

آموزش طراحی بافتهای بیولوژیکی با نرم افزار میمیکسMIMICS را از دست ندهید.

آموزش میمیکس


خلاصه و جمع بندی

امیدواریم توانسته باشیم مطالب ارزنده و کاربردی را برایتان تهیه کرده باشیم. صمیمانه آماده شنیدن نظرات و تجربیات تان درباره نحوه سگمنتیشن تصاویر پزشکی در نرم افزار میمیکس هستیم. دوستان عزیز برای نوشتن پست ها زحمتهای زیادی کشیده می شه لطفا در صورت استفاده از متن نسبت به لینک دهی به متن همکاری داشته باشید.


 

کانال آپارات تیک مد

نویسنده:  کامران نوروزی کارشناس ارشد مهندسی پزشکی

منابع بیشتر مطالعه برای شما:

منابع اطلاعاتی بیشتر

https://www.uscultrasound.com

 

 

 

 

پیگیری سفارش
لیست مقایسه
شگفت انگیز ها