میگرن و بیوفیدبک های عصبی

میگرن و بیوفیدبک های عصبی

میگرن و بیوفیدبک های عصبی

یکی از شایع ترین بیماریهای نورولوژیک در جمعیت انسانی میگرن است که از کلمه یوان به معنی یک طرفه گرفته شده و معمولاً با سردردهای تنشی اشتباه گرفته می شود.

شایع ترین علائم میگرن شامل: سردرد یک طرفه و ضربان دار همراه با تهوع، استفراغ و سایر علائم مربوط به درگیریهای سیستم نورولوژی، گوارشی و اتونومیک است. علائم بینایی، شنوایی،حسی و تعادلی از نشانه های نورولوژیک است که معمولاً در هر حمله میگرنی 4 تا 72 ساعت طول می کشد.


دانلود نسخه PDF مقاله  / شامل مطالب اختصاصی (ویژه کاربران اختصاصی – برای دریافت کدقفل فایل از پنل عضویت سایت تیکت ارسال نمایید ) 


در این مقاله خواهید خواند:

  • مراحل ایجاد میگرن
  • دسته بندی انواع میگرنها

میگرن یک اختلال در سیستم عصبی مرکزی است که بسته به شدت سردرد، هر دو مکانیسم عروقی و نورونی را درگیر می کند. شیوع میگرن در کودکی وبعد از میان سالی از نظر آماری تفاوت چندانی در مردان و زنان ندارد؛ اما در سنین نوجوانی تا میانسالی رشد زیادی در زنان نسبت به مردان مشاهده می شود که این روند بعد از یائسگی رو به کاهش می رود.
خاستگاه بیماری زایی میگرن کاملاً مشخص نیست. گروهی از محققان قشر مغز و گروهی نیز ساقه مغز را در این امر دخیل می دانند. علاوه بر این برخی محققان نظیر ویتمن و همکارانش 2003 (اسپاسم عروقی و کم خونی گذرای حلزونی در میگرن را عامل بروز علائمی چون کاهش پارامترهای شنیداری در بیمار می دانند.

مراحل ایجاد میگرن

یک حمله میگرنی را می توان به طور کلی شامل 4 مرحله زیردانست که الزاماً همه بیماران تک تک این مراحل را تجربه نمی کنند:

1 پیش نشانه: چند روز یا چند ساعت قبل سردرد بروز می کند وشامل نشانه هایی مانند افسردگی، پرخاشگری، خستگی و انقباض عضلات گردنی است.

2 اورا: قبل از بروز درد ظاهر می شود و دارای ماهیت اخلال دردستگاه های دیداری، شنیداری و حسی یا حرکتی است.

3 درد: که به آن مرحله سردرد نیز گفته می شود.

4 پس اثر: عوارض پس از پایان حمله میگرنی شامل ضعف،منگی و مشکلات شناختی و گوارشی.

دسته بندی انواع میگرنها:

-1 میگرن بینایی

2 -میگرن عصبی

3- میگرن شکمی

4 -میگرن وستیبولارگوش میانی _ تعادلی

بیوفیدبک پس از مطالعات متعدد درباره ی سردردهای میگرنی و روشهای کاهش و کنترل آن، بیوفیدبک یا پس خوراند زیستی که به تازگی مورد توجه قرار گرفته است روشی کارآمد با کمترین عوارض نسبت به دارو درمانی ها شناخته شده است. روشهای بیوفیدبک اصولاً با نوروفیدبک یا عصب درمانی یا نوروتراپی آغاز شد وسپس روش های دیگر بیوفیدبک با توجه به فنّاوریهای جدید و پیشرفتهای کامپیوتری که ارتباط با بدن و گرفتن سیگنال از ارگان های گوناگون بدن را تسهیل می کردند، پیشرفت نمود.

بیوفیدبک راه کاری کنترلی در اختیار بیماران قرار می دهد تا آنها این توانایی را پیدا کنند که در هنگام حملات میگرنی پارامترهای مؤثر در شدت درد نظیر : فشار خون، درجه حرارت بدن، ضربان قلب، و انقباض عضلات به خصوص ماهیچه های گردنی را بتوانند تحت کنترل خود بگیرند. بیوفیدبک طیف وسیعی از درمانها و روشها را در برمی گیرد که کاربردی ترین آن ها برای سردردهای میگرنی بیوفیدبک حرارتی،بیوفیدبک الکترومایوگرافی، فعالیت الکترودرمال و نوروفیدب کاست.

بیوفیدبک را می توان یکی از مؤثرترین و کارآمدترین روش درمانی مکمل در کنار رعایت موارد بهداشتی و در صورت لزوم دارو درمانی های موقت مسکنها دانست. طوری که اثرات بیماری بعد از طی طول درمان به صورت دائمی کاهش یافته ویا بهبود می یابد و بیمار را از گیجی عارض شده از مسکن های قوی رها خواهد ساخت.

بیوفیدبک با ایجاد توانایی کنترل واکنش فیزیولوژیک بدن درمقابله با افزایش تحریکات سمپاتیک نظیر استرس و انقباض عضلات و عروق میزان درد ناشی از میگرن را کاهش داده وفراوانی بروز حملات را نیز کم می کند. در این روش به وسیله ی ابزارهای الکتریکی و مانیتورینگ شاخصهای نهفته فیزیولوژیک بدن، آگاهی بیمار را نسبت به عملکرد درونی بدن کاهش داده و این خود محرکی القائی برای کنترل بیشتر این پارامترها است. بیوفیدبک با تکیه بر روش خودآگاهی رابطه ی میان ذهن و بدن منجر به بهبود علائم بیماری می گردد. در واقع بیوفیدبک قدرت استفاده از فکر برای کنترل ظریف اعمال غیر ارادی بدن است.

بیوفیدبک حرارتی:

تحقیقات فراوان بر روی تأثیر پارامترهای حرارتی بدن حاکی ازاین است که اگر افراد قادر به افزایش دمای بدن خود باشند،حملات میگرنی کمتر و خفیف تری را تجربه خواهند کرد. دربیوفیدبک حرارتی درمانگر حس گرهای کوچک الکترونیکی را جهت ثبت دقیق و لحظه ای دمای بدن به پوست انگشتان بیمار متصل می کند و بعد از ثبت داد‌ه‌ها و پردازش آن ها توسط مانیتورینگ و پردازشگرهای نر مافزاری الگوی حرارتی بدن بیمار را به دست می آورد.
با دادن تمرینهای لازم و مداوم بیمار را جهت کنترل و افزایش دمای بدن خود توانا کرده و بعد از چندجلسه تمرینی بیمار قادر خواهد شد که در زمان شروع حملات دمای بدن خود را بالا ببرد.

بیوفیدبک الکترومایوگرافی(EMG)  : 

افزایش میزان فشار، انقباض و تنیدگی در عضلات گردنی، شانه هاو پیشانی در تشدید دردهای میگرنی تأثیرگذار است. در این مورد با استفاده از روشهای الکترومایوگرافی میزان پارامترهای گفته شده را با اتصال الکترودها به سطح پوست گردن و پیشانی استخراج کرده و ثبت می کنند.
طبق مطلبی که بیان شد مقادیراین تنش ها و انقباضات در بیماران میگرنی به خصوص در هنگام شروع حملات در افراد بیمار نسبت به افراد سالم بالاتر می رود.طی جلسات تمرینی بیمار می آموزد که چگونه در هنگام حملاتاین تنش ها و انقباضات را کاهش دهد.

فعالیت الکترودرمال (EDA):

یکی دیگر از عوامل تشدید حملات میگرنی افزایش استرس ودر نتیجه تحریک سیستم سمپاتیک دستگاه اتونومیک اعصاب محیطی است. با تحریک سیستم سمپاتیک تعریق بخصوص درکف دست ها باعث کاهش مقاومت پوست می شود.به تکنیک اندازه گیری این مقاومت GSR گفته می شود.
در بیوفیدبک جهت کاهش خودآگاه استرس از این تکنیک استفاده می شود که مخفف ترکیب Galvanic Skin Resistance به معنای مقاومت گالوانیکی پوست می باشد. با کاهش خودآگاه استرس می توان شدت حملات میگرنی و تعداد دفعات بروز آن را کاهش داد.

نوروفیدبک یا الکتروانسفالوگرافی (EEG) : 

مشاهده شده است فردی که دچار عارضه ی میگرن می شود در زمان حملات میان امواج مغزی معمول فاقد موج آلفا است.درمانگر ضمن توجیه بیمار و توضیح امواج آلفا الکترودهای نوارمغزی را روی سر او متصل می کند. بیمار در حالی که امواج مغزی خود را روی صفحه مانیتور می بیند با تمرکز سعی درتبدیل امواج مغزی خود به امواج آلفا را دارد.
پس از جلسات تمرینی این تمرکز و توانایی گسترش یافته تا جایی که بیمار بدون مشاهده مانیتور نیز قادر به ایجاد این تغییر می شودو می تواند سردرد میگرنی خود را آرام کند.
جلسات بیوفیدبک به طور مؤثر معمولاً هفته ای 2 یا 3 جلسه و هر جلسه به مدت زمان 30 تا 60 دقیقه تجویز می گردد.


کانال آپارات تیک مد

نویسنده:

منابع بیشتر مطالعه برای شما:

منابع اطلاعاتی بیشتر

1.فصلنامه تازه علوم شناختی- سال 15 – شماره 1- بهار 1392 -بررسی نتایج آزمون های فیزیولوژیک و الکتروفیزیلوژیک شنوایی در افراد مبتلا به میگرن – مرضیه شریفیان الرزی- همازرین کوب – پروین دیباج نیا – سید مهدی طباطبایی
2 آناتومی و فیزیولوژی در مهندسی پزشکی- دکترسید محمدعلی پیش بین- هیئت علمی دانشکده مهندسی پزشکی دانشگاه آزاد سلامی واحد علوم وتحقیقات

3.مرکز تخصصی نوروفیدبک و بیوفیدبک آلومینا . www.irmind.com

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

پیگیری سفارش
لیست مقایسه
شگفت انگیز ها