سرمایه‌گذاری در خط تولید سرنگ به همراه سرمایه مورد نیاز برای راه اندازی خط تولید سرنگ پزشکی

فرصتهای مناسب سرمایه گذاری در صنعت تجهیزات پزشکی سرمایه‌گذاری در خط تولید سرنگ

سرمایه‌گذاری در خط تولید سرنگ به همراه سرمایه مورد نیاز برای راه اندازی خط تولید سرنگ پزشکی

در متن زیر سعی شده است با جمع بندی مناسبی آنالیز رقابتی راه اندازی خط تولید سرنگ پزشکی- سرمایه مورد نیاز برای راه اندازی خط تولید سرنگ به همراه تحلیل وضعیت بازار در تولید سرنگ پزشکی  برای همراهان عزیز به صورت کامل بررسی شود و  فرصت های مناسب سرمایه گذاری (BOLD MARKET) در این بازار را برای شما همراهان ترسیم کند. پس با مجله تیک مد تا انتهای این متن همراه باشید.


در این مقاله خواهید خواند:

 • اجزای تشکیل دهنده سرنگ
 • وضعیت بازار و کشش بازار داخلی در تولید سرنگ پزشکی
 • مراحل تولید سرنگ در کارخانه
 • مزایای سرمایه‌گذاری در خط تولید سرنگ
 • سرمایه مورد نیاز برای راه اندازی خط تولید سرنگ پزشکی

میزان سلامت افراد از جمله مهم ترین فاکتورهایی است که در کشورهای مدرن دولتمردان و افرادی که با سیاست گذاری های کلان بهداشتی برخورد دارند به آن توجه بسیار ویژه ای دارند وجه توجه به این امر به خاطر تاثیر به سزایی است که مقوله‌ی بهداشت و درمان در بهره وری نیروی انسانی در پیشرفت جامعه است. در جامعه ما نیز این رسالت بر عهده‌ی وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو سپرده شده است . جالب است بدانید در اغلب کشورهای توسعه یافته سرانه مصرف تجهیزات مصرفی نسبت به کشورهای در حال توسعه بسیار کمتر می باشد و عموما برای صنایعی که دولت تمایل به سرمایه گذاری دارد تجهیزات پزشکی در الویت قرار دارد. خوب قبل از بررسی فرصت سرمایه‌گذاری در خط تولید سرنگ لازم می دانم یک تقسیم بندی داشته باشیم.

دسته بندی کلی تجهیزات پزشکی

تجیهزات پزشکی را می توان به سه بخش تقسیم نمود: دسته اول کالاهای پرمصرف و یکبار مصرف پزشکی به شمار می آید این کالاها شامل انواع سرنگ سوزن ها و سرم ها می شود. اغلب کشورهای سعی می کنند تا با تولید این قبیل کالاهای پرمصرف از خروج ارز از کشور جلوگیری کنند و از وابستگی به سایر کشورها در امان باشند دسته دوم کالاهای تخصصی پزشکی نامیده می شوند و در نهایت کالاهای پیشرفته (High -Tech) که از تکنولوژی روز دنیا استفاده می کنند. در متن امروز قصد داریم تمرکز شما را بر روی پرمصرفترین و یکی از ساده ترین کالاهای پزشکی که در دنیا به عنوان کالایی استراتژیک شناخته می شود جلب کنیم.  از جمله تولید کننـدگان عمـده سرنگ در جهان می توان به کشورهای آمریکا و مکزیک، کشورهای اروپای غربی نظیر آلمان، بلژیک، اسپانیا، ایتالیا و فرانسه اشاره کرد.

 

اجزای تشکیل دهنده سرنگ

اجزای تشکیل دهنده سرنگ تزریق

سرنگ دارای دو قسمت پیستون و استوانه و سوزن می باشد که پیستون و استوانه در یک خط تولید و سوزن در خط تولید جداگانه ای در مکان دیگری تهیه می شود. معمولا سر سوزن ها با اندازه و استاندارد ویژه ای ساخته می شود. در خصوص سرنگها مهم ترین فاکتوری که بایستی در نظر داشته باشیم حجم سرنگ می باشد که معمول ترین آنها سرنگ انسولین دو سی سی پنچ سی سی و ده سی سی است. بایستی این نکته را مد نظر داشت که معمولا خط تولید سرنگهای انسولین نسبت به بقیه سرنگها متفاوت می باشد و این بدین معناست که در کارخانه شما به صورت همزمان توانایی تولید سرنگ های 2 , 5 و 10 سی سی را با هم دارید. سرنگها از لجاظ حجمی در حجم های 1 و 2 و 3 و 5 و 10و 20و 30 و 50 و 100 ساخته می شوند.

سیلندر سرنگ میبایست آنقدر شفاف باشد که حتی حبابهای کوچک هوا با چـشم غیـر مـسلح در فاصـله ٢۵mm به خوبی قابل تشخیص باشند.

وضعیت بازار و کشش بازار داخلی در تولید سرنگ پزشکی

سرانه مصرف در کشورهای پیشرفته به مراتب از کشورهای درحال توسعه کمتر می باشد و در واقع می توان سرانه مصرف سرنگ را از جمله فاکتورهای نشان دهنده میزان سلامت در هر کشور مورد استفاده قرار داد. این سرانه در سال گذشته چیزی در حدود 10 سرنگ در سال بوده که در سال گذشته این رقم به 7 عدد در سال رسیده است و با یک حساب سرانگشتی می توان دریافت که چیزی در حدود 600 تا 700 میلیون عدد در سال در ایران مصرف می شود با این حال تعداد تولید کننده سرنگ در کشور چیزی در حدود 20 تولید کننده فعال در سطح کشور می باشد.خط تولید سرنگ پزشکی

با توجه به مصرف 600 میلیون سرنگ در سال و با درنظر گرفتن قیمت متوسط 300 تومان گردش مالی سالانه این کالای استراتژیک رقمی در حدود 120 میلیارد تومان برآورد می شود البته 60 درصد این گردش مالی را شرکت سها به عنوان تولید کننده تجهیزات یکبار مصرف به خود اختصاص داده و مابقی این نیاز توسط شرکتهای دیگر تامین می شود. بزرگترین مشکل تولید سرنگ در سالهای اخیر در کشور قیمت تمام شده محصول است که غالبا تولیدکننده ها را به واردات متمایل ساخته است.

مراحل تولید سرنگ در کارخانه را از دست ندهید

 

سرمایه‌گذاری در خط تولید سرنگ آری یا نه؟؟؟

به رقم تولید داخلی ما هم چنان میزان قابل توجهی واردات سرنگ داریم از طرفی چون سرنگ ها تاریخ انقضای طولانی مدت دارند و جز کاهای اساسی پزشکی به حساب می آید می توان آنها را در کشور تولید و زیر نظر وزارت بهداشت انبار کرد و در صورت وقوع موارد بحرانی نیاز به واردات این محصول نداشته باشیم. بحث دیگری که جا دارد در اینجا به آن پرداخته شود مقوله صادرات است  که در حال حاضر  سرنگ ایرانی در کشورهایی از قبیل آذربایجان و سوریه امارات متحده عربی تاجیکستان و عراق را می توان از جمله بازارهای هدف این محصول دانست. تولید سرنگ های انسولین در کشور به مقدار مورد نیاز نیست و سرمایه گذاری روی تولید این نوع محصول در الویت است.

کارخانه تولید سرنگ پزشکی

مزایای سرمایه گذاری در خط تولید سرنگ

همانطور که پیشتر بیان شد سرمایه‌گذاری در خط تولید سرنگ به عنوان سرمایه گذاری رو کالای استراتژیک در دنیا شناخته می شود و در دنیا برای این کالا تقریبا جایگزینی وجود ندارد. از مهم ترین مزایای این محصول می توان به مواد اولیه آن اشاره کرد که عموما از پلی اتیلن و پلی پروپیلن می باشد که در صنعت پتروشیمی از جمله مواد پایین دستی به حساب می آید و در کشور ما به در دسترس است در واقع سرمایه‌گذاری در خط تولید سرنگ می تواند به گردش مالی و اقتصادی داخل کشور کمک کند و هم با گوشه چشمی به صادرات این محصول به کشورهای هدف که پیشتر بررسی شد باعث ارزآوری به صنعت تولید تجهیزات پزشکی باشد.

 

خرید تجهیزات پزشکیسرمایه مورد نیاز برای راه اندازی خط تولید سرنگ پزشکی

خط تولید مورد نیاز برای راه اندازی یک مجموعه برای تولید سرنگها پزشکی شامل چهار بخش تزریق مونتاژ بسته بندی و استریل است که به صورت کلی تمام این خط تولید در داخل کشور تامین می شود اما بخشی از دستگاه ها و ماشین آلات از کشورهای عموما اروپایی تامین می شود.

 

 

باید خاطر نشان کرد که سرمایه مورد نیاز بر حسب تولید می تواند متغیر باشد برای مثال برای راه اندازی خط تولید سرنگ با توان تولیدی 2.5 میلیون عدد سرنگ در سال حدود 4.5 میلییارد تومان برآورد می شود که 3 میلیارد برای خرید ماشین آلات و 500 میلیون برای سرمایه در گردش شرکت و 1.5 میلیارد هم برای خرید مواد اولیه مورد نیاز است.

البته با هزینه های کمتر هم امکان را اندازی وجود دارد ولی بایستی از اتوماسیون در بعضی از بخش ها صرف نظر شود و فضای مورد نیاز برای مثال مورد بحث در حدود 1 هزار متر در نظر گرفته می شود که آن را می توان به چهار بخش تولیدی اداری سوله تاسیسات و انبار تقسیم بندی کرد. نیاز به نیروی انسانی در حدود 10 تا 12 نفر در این خط تولید حس می شود.

مواد اولیه مورد نیاز برای تولید سرنگ

مواد اولیه ساخت سرنگها پلی اتیلن سنگین و پلی پـروپیلن مـیباشـند. ایـن دو مـاده بـه دلیـل سـاختار شیمیایی خود تمایلی به واکنش با داروها و سایر مایعات ندارند. لذا میتوانند در زمینه ساخت سرنگها مـورد استفاده قرار گیرند.
اما نکته ای که در این میان حائز اهمیت است، این است که پلی اتیلن و پروپیلن کـه در سـاخت سـرنگهـا مورد استفاده قرار می گیرد می بایست فاقد هرگونه افزودنی و ناخالصی باشد که این گرید، تحت عنـوان گریـد پزشکی شناخته می شود که از تولیدات پتروشیمی های داخل کشور (عمـدتا پتروشـیمی اراک) قابـل تـامین است. همچنین اکسید اتیلن جهت استریلیزه کردن در واحد تولید سرنگ مورد نیاز است که از منابع داخلی قابل تأمین می باشد.

توصیه آخر به سرمایه گذاران تجهیزات پزشکی

نیاز به مرتفع شدن نیاز در حال افزایش تجهیزات پزشکی در کشور به شدت احساس می شود ولی همیشه برای شروع سرمایه‌گذاری در خط تولید سرنگ بایستی بیشتر موانع و مشکلات را از نظر گذرانده و مصمم برای تصمیمشان باشند و با هدف گذاری مناسب وارد این حوزه شوند توصیه بنده به شخصه به افرادی که در حوزه تجهیزات پزشکی قصد فعالیت دارند محصولات تخصصی را برای فعالیت پیشنهاد می دهم مانند ابزارهای جراحی وسایل اتاق عمل لوله های خون گیری و نمونه گیری همه و همه از دسته کالاهایی هستند که از طریق واردات تامین می شود در حالیکه این می تواند فرصت مناسب برای شما برای شروع باشد. سرمایه‌گذاری در خط تولید سرنگ یکی از راهکارهای می تواند باشد که مدنظر داشتن آن در ذهن می تواند گزینه مناسبی باشد.


نویسنده:کامران نوروزی کارشناس ارشد مهندسی پزشکی

منابع اطلاعاتی بیشتر

منابع بیشتر مطالعه برای شما:

https://etojihi.com

نظرات (4)

علیرضا لکا

سلام
تشکر میکنم از متنی که گذاشته بودید
من در این ضمینه تمایل به سرمایه گذاری دارم باتوجه به دانش فنی خودم واینکه ۲۵ سال در ضمینه تولید هستم اگر بتوانید کمکی به من بدهید متشکر میشم .

  فروشگاه اینترنتی تیک مد

  با سلام و وقت بخیر علیرضا جان
  فروشگاه اینترنتی تیک مد در حال حاضر در زمینه فروش و معرفی محصولات دانش بنیان و ساخت ایران تمام توانش رو در اختیارتون خواهد گذاشت. در صورت تمایل می تونی از صفحه تماس با ما اطلاعات تماس رو داشته باشی.
  بابت کامنت خوبت هم خیلی ممنونیم

بهناز اسدی

سلام
با تشکر از اطلاعات مفیدتون
شما میتونید در جهت شروع کار و خرید تجهیزات مشاوره هم بدید؟

  فروشگاه اینترنتی تیک مد

  با سلام سرکار خانم اسدی عزیز
  برای دریافت اطلاعات بیشتر و راهنمایی درباره شیوه های خرید تجهیزات و شروع خط تولید می تونید پس از عضویت در سایت از قسمت تیکت پشتیبانی سوال خودتون رو مطرح کنید تا منابع خوب مشاوره ای جهت راه اندازی خط تولید تجهیزات محتلف پزشکی براتون اطلاع رسانی بشه به علاوه در زمینه معرفی محصولات , تیک مد به زودی از پکیج های تبلیغاتی برای حمایت بیشتر محصولات ساخت ایران رونمایی می کنه که می تونین با ثبت اطلاعاتتون زودتر از بقیه در جریان پکیح ها باشین .
  با سپاس فراوان پشتیبان فروشگاه اینترنتی تیک مد

پیگیری سفارش
لیست مقایسه
شگفت انگیز ها