گچ هوشمند تولید شده با پرینتر ۳ بعدی

پرینتر سه بعدی

گچ هوشمند تولید شده با پرینتر ۳ بعدی

گچ گرفتن یکی از روش های ثابت نگهداشتن اندام بدن و جلوگیری از اسپاسم عضلات می باشد که امروزه برای بسیاری از شکستگی های دست و پا از این روش درمانی استفاده می شود. گچ گرفتن درواقع راهکاری است که به واسطه‌ی آن اندام آسیب دیده بتواند سریع تر بهبود یابد.

گچ گرفتن برای استخوان شکسته، پیچ خوردن یا پاره شدن رگ و پی و تاندون می تواند مفید باشد و یک روش درمان مناسب به شمار می آید، اما پیشرفت تکنولوژی این روش درمانی را نیز به حال خود رها نکرده و ما هر روزه شاهد نوآوری های جالبی در این زمینه شیوه های درمانی برای بهبود آسیب های ناشی از شکستگی هستیم.
گچ های هوشمند یکی از این نوآوری هاست. در زبان انگلیسی بی حرکت کردن اندم با استفاده از قالب را قالب گیری Casting می گویند ولی در زبان فارسی لفظ گچ گیری برای آن معمول شده است همراه تیک مد به دنیای فناوری این گچهای هوشمند وارد شوید.


دانلود نسخه PDF مقاله  / شامل مطالب اختصاصی (ویژه کاربران اختصاصی- برای دریافت کدقفل فایل از پنل عضویت سایت تیکت ارسال نمایید ) 


در این مقاله خواهید خواند:

  • بررسی انواع گچ های ارتوپدی
  • گچ های هوشمند چگونه باعث تسریع امر درمان می شوند؟

گچهای ارتوپدی انواع مختلفی دارد ولی به صورت کلی گچ های ارتوپدی را می توان به 4 دسته تقسیم بندی نمود:

۱. گچ پلاستر(plaster) که برای خشک شدن کامل تقریبا به ۲۴ساعت زمان نیاز دارد.گچ های هوشمند تولید شده با پرینتر ۳ بعدی

۲.قالب گچ فایبر گلاس (fiberglass plaster) که به گچ پلاستیکی که سریع تر خشک می شود، محکم تر، ولی گران تر است و در واقع امروزه تعداد افراد بیشتری از این نوع از گچها به خاطر مزایای یادشده شان استفاده می کنند. فایبرگلاس نوعی کامپوزیت از فیبرهای شیشه و رزین می باشد. گچهای فایبرگلاس برای تصویربرداری نیز گزینه بهتری نسبت به گچهای پلاستر به شمار می آیند.

۳.گچ گیری اسپیلینت (Splint) برای درمان ورم اندامها کاربرد دارد.

۴.گچ اسپیکا (spika plaster) برای گچ گیری ران و اغلب پس از جراحی انجام شده بر روی استخوان femur مورد استفاده قرار می گیرد.

در گچ گیری معمولی ممکن است فرد دچار قطع خون رسانی شود که در برخی موارد منجر به نکروز  و قطع عضو شود درصورتیکه علائمی چون لمس شدن یا سیاه شدن انگشت نمایان شد باید سریعا به پزشک مراجعه کرد.

محکم شدن گچ در حدود ۱۵ الی ۲۰ دقیقه به طول می انجامد اگر گچ استحکام لازم را به دست نیارد علاوه بر این که به روند درمان کمک نمی کند حتی می تواند منجر به بدتر شدن شرایط بیمار شود توصیه می شود تا ۳ روز پس از گچ گرفتن هیچ نیرویی به آن وارد نشود.

در هنگام گچ گرفتگی چه نکاتی را باید رعایت کرد؟

1.از وارد کردن هرگونه فشاربه عضو آسیب دیده پرهیز کنیم.

2.برای شکستگی پا از عصا و برای دست را از گردن آویز استفاده شود.

وقتی اندامی در گچ یا آتل قرار دارد بروز علائم زیر نشانه خطر است

  • افزایش درد یا تورم اندام و احساس سفت شدن گچ یا آتل
  • احساس بیحسی یا سوزن سوزن شدن در دست یا پا به علت فشار گچ یا آتل
  • احساس سوزش در پوست زیر گچ
  • تورم دست یا پا که در پایینتر از محل گچ یا آتل قرار دارد
  • از دست دادن توانایی حرکت انگشتان دست یا پا

پوشاندن گچ با پلاستیک باعث عرق کردن عضو می شود نباید به مدت طولانی در پلاستیک قرار بگیرد.

 


پیشنهاد سردبیر:برررسی اسناد و مدارک

براتون  “پرینترهای سه بعدی جایگاه خود را در علم پزشکی باز کردند” رو آماده کردیم. حتما یک سری بهش بزنین.

 

 


باز کردن گچها ارتوپدی

باز کردن گچ با اره مخصوص انجام می شود و باید برای انجام این کار به مراکز درمانی مراجعه کرد.

سلول های پوستی مرده سطح مورد تماس با گچ حساس هستند و خیلی زود زخم می شوند، پس آن را نخارانید، به آرامی شسته و با محلول های نرم کننده مرطوب کنید.

اب چه تاثیری بر گچ های پزشکی دارد؟

اب و رطوبت استحکام گچ را از بین می برد خیس شدن لایه پنبه ای که بین فایبرگلاس و پوست قرار گرفته، می تواند موجب مشکلات پوستی شود.

پرینترهای سه بعدی (3D printer) از فناوری های تازه در علم مهندسی است که توجه بسیاری از مهندسین پزشکی را به خود جلب کردند یکی از تازه های پزشکی در این زمینه گچهای هوشمند می باشد.

 گچ های هوشمند دارای مزیتهای قابل توجه ای نسبت به نسل قدیمی گچ گیری فایبرگلاس دارا هستند که شامل عرق نکردن  و بو نگرفتن ناحیه مورد استفاده، این نوع گچ  قابل شستشو هستن پس مانعی برای استحمام‌ کردن وجود ندارد. گچ های هوشمند با توجه به ساختاری که دارند قادر به تسریع امر بهبود درمان هستند و از لحاظ ظاهری نیز دارای مزیتها زیبایی و راحتی برای کابران خود هستند.

برای تولید این نوع گچ‌ها با استفاده از یک دستگاه سونوگرافی قابل حمل اندام مورد نظر اسکن می شود و سپس با پرینتر های مخصوص گچ هوشمند مناسب بیمار که معمولا از جنس پلاستیک هستند به مرحله تولید می رسد.

آیا گچ های هوشمند راهکار آینده نگرانه برای گچ گیری های ارتوپدی به شمار می آید؟

این گچ ها با توجه به ساختارشان وزن پایینی نسبت به گچ شکسته بندی معمولی دارند٫محفظه های آن باعث تردد هوا و عرق نکردن پوست و سالم ماندن بافت پوست خواهد شد. حجم کم گچ هوشمند لباس پوشبدن را آسان تر خواهد کرد و دیگر ویژگی مهم آن قابل شستشو بودن آن است و مشکلات حساسیت پوستی بعد از باز شدن گچ شکسته بندی را ندارد.

گچ های هوشمند چگونه باعث تسریع امر درمان می شوند؟

با قرار دادن مولدهای پالس فراصوت در بین منافذ گچ یا قسمت بالای عضو آسیب دیده، روند درمان تسهیل می‌شود. روزانه 29 دقیقه استفاده از امواج فراصوت بر روی گچهای هوشمند سه‌بعدی باعث بهبود 38 تا 80 درصد سریع‌تر شکستگی – بر اساس نوع آسیب‌دیدگی – می‌شود.


کانال آپارات تیک مد

نویسنده:پارسا عفت پرور کارشناس مهندسی پزشکی

منابع بیشتر مطالعه برای شما:

منابع اطلاعاتی بیشتر

 

 

 

 

پیگیری سفارش
لیست مقایسه
شگفت انگیز ها