آشنایی با دیود زنر در تعمیر برد تجهیزات پزشکی

آشنایی با دیود زنر در تعمیر برد تجهیزات پزشکی

دیود زنر
نامهای دیگر: دوقطبی الکتریکی، یکسوساز: قطعه‌ی الکترونیکی دو سر است که جریان الکتریکی را در یک جهت از خودعبور می دهد در این حالت مقاومت دیود ایده‌آل صفر است و در جهت دیگر در مقابل عبور جریان از خود مقاومت بسیار بالایی در حد بینهایت نشان می دهد. این خاصیت دیود باعث شده بود تا در سالهای اولیه ساخت این وسیله الکترونیکی، به آن دریچه هم اطلاق شود.


دانلود نسخه PDF مقاله  / شامل مطالب اختصاصی(ویژه کاربران اختصاصی- برای دریافت کدقفل فایل از پنل عضویت سایت تیکت ارسال نمایید ) 


در این مقاله خواهید خواند:

  • تشخیص آند و کاتد و سالم بودن دیود زنر
  • روش تشخیص آند و کاتد بودن دیود با استفاده از اهم متر آنالوگ
  • تشخیص آند و کاتد وسالم بودن دیود با استفاده از مولتی متر دیجیتالی

مهمترین کاربرد دیود عبور دادن جریان در یک جهت و ممانعت در برابر عبور جریان در جهت مخالف است. در نتیجه می توان به دیود مثل یک شیر الکتریکی یک طرفه نگاه کرد. این ویژگی دیود برای تبدیل جریان متناوب به جریان مستقیم استفاده می شود.
از لحاظ الکتریکی یک دیود هنگامی جریان را از خود عبور می دهد که شما با برقرار کردن ولتاژ در جهت درست )+ به آند و به -کاتد( آنرا آماده کار کنید. مقدار ولتاژی که باعث می شود تا دیود شروع به هدایت جریان الکتریکی نماید ولتاژ آستانه یا (forward voltage drop) نامیده می شود که چیزی حدود ۰٫۶ تا ۰٫۷ ولت می باشدبرای دیودهای سیلیکون اما هنگامی که شما ولتاژ معکوس به دیود متصل می کنید مگر جریان بسیار کمی که به -جریان نشتی معروف است که در حدود چند μA یا حتی کمتر می باشد. این مقدار جریان معمولآ در اغلب مدارهای الکترونیکی قابل صرف نظر کردن بوده و تأثیری در رفتار سایر المانهای مدار نمی گذارد.

به طور کلی دیود از دو قطب کاتد و آند تشکیل شده دیود زمانی روشن می شود که ولتاژ آند از کاتد بیشتر باشد ولی این ولتاژ باید بیشتر از ولتاژ آستانه باشد. ولتاژ آستانه در دیود ژمانیومی برابر با 0.2 و در سلیسیومی برابر با 0.7 ولت می باشد.

هرچه جنس کریستال به کار رفته در ساخت دیود از نظر ساختار منظم تر باشد، دیود مرغوبتر و جریان نشتی کمتر خواهد بود.

ولتاژ آستانه شکست

مقدار جریان نشتی در دیودهای با تکنولوژی جدید عملا به صفر میل می‌کند. اما نکته مهم آنکه تمام دیودها یک آستانه برای حداکثر ولتاژ معکوس دارند که اگر ولتاژ معکوس بیش از آن شود دیوید می سوزد کریستال ذوب می شود و جریان را در جهت معکوس هم عبور می دهد. به این ولتاژ آستانه شکست دیود گفته می شود.

تشخیص آند و کاتد و سالم بودن دیود:

به وسیله اهم متر آنالوگ و نیز مولتی متر دیجیتال می توان آند و کاتد دیود را تشخیص داد و نیز به سالم و یا معیوب بودن آن پی برد.

تشخیص آند و کاتد و سالم بودن دیود با استفاده از اهم متر آنالوگ:

اگر اهم متر آنالوگ عقربه ای را به دو سر دیود وصل کرده و اهم آن را اندازه بگیرید سپس اتصال دیود را برعکس کرده ، مجدداً اهم آن را اندازه بگیرید در صورتی که در یک حالت اهم متر ، اهم کم و در حالت دیگر اهم زیاد را اندازه بگیرد دیود سالم است.
واضح است که در حالت اهم کم ، دیود به وسیله باتری داخلی اهم متر در بایاس مستقیم قرار گرفته است و در حالتی که اهم متر، اهم زیاد را نشان می دهد دیود در بایاس معکوس قرار گرفته است که اصطلاحاً گفته می شود دیود از یک طرف راه می دهد و ازطرف دیگر راه نمی دهد.
در حالتی که اهم متر ، اهم کم را نشان می دهد مثبت واقعی اهم متر به آند و منفی واقعی اهم متر به کاتد دیود اتصال دارد . به ترتیب می توان آند و کاتد دیود را تعیین کرد. البته مقدار مقاومتی که اهم متر نشان می دهد به انتخاب کلید سلکتور اهم متر بستگی دارد. یک دیود در صورتی معیوب می باشد که قطع و یا اتصال کوتاه شده باشد.
در صورتی که دیود قطع شده باشد ، در هر دو حالت اتصال اهم متر به دو سر آن ، اهم متر ، اهم بینهایت را نشان می دهد و در صورتی که دیود اتصال کوتاه شده باشد در هر دو حالت اتصال اهم متر به دو سر دیود ، اهم متر ، اهم صفر را نشان می دهد.

 


آنالیز داده ها و اطلاعاتپیشنهاد سردبیر

مطمئنا از خواندن > مقاله”َآشنایی با مولتی متر از صفر تا صد در 7 دقیقه” خواهید برد.

 

 

 


تشخیص آند و کاتد وسالم بودن دیود با استفاده از مولتی متر دیجیتالی:

اغلب مولتی مترهای دیجیتالی دارای وضعیت تست دیود هستند. هرگاه کلید سلکتور مولتی متر دیجیتالی را در وضعیت تست دیود که با علامت اختصاری دیود معمولی مشخص شده است قرار دهید و دیود به وسیله مولتی متر در بایاس موافق قرار بگیرد مولتی متر دیجیتالی ولتاژ بایاس دیود را نشان می دهد که این ولتاژ برای دیودهای سیلیسیومی بین 0.5 تا 0.7 ولت می‌باشد. البته در بعضی از مولتی مترهای دیجیتالی در این حالت عبارت صفحه نمایش مولتی متر ظاهر می شود. اما اگر دیود در بایاس مخالف قرار گیرد، ولتاژ بایاس مخالف اعمال شده به وسیله مولتیopen متر به دو سر دیود ، توسط مولتی متر نمایش داده خواهد شد. در حالتی که مولتی متر ولتاژ بایاس موافق دیود را نشان می دهد ، سیم به کاتد و سیم مثبت به آند متصل است و به این ترتیب می توان آند و کاتد دیود را تعیین کرد . در صورتی که ( com ) منفی open دیود قطع شده باشد در هر دو وضعیت اتصال مولتی متر به دیود ، روی صفحه نمایش آن ولتاژ باتری داخلی یا عبارت نمایش داده می شود.

دیود زنر
لوکیشن این قطعه روی برد با D و یا ZD نمایش داده می شود . تمام منابع تغذیه از دیود زنر در مدارشان استفاده نمی کنند . منابعی که از زنر استفاده می کنند آن را برای حفاظت از power IC و خاموش کردن منبع تغذیه در هنگام رخ دادن اضافه ولتاژ در نظر گرفته اند. یک دیود ممکن است دچار مدار باز یا اتصال کوتاه و حتی دچار نشتی شود .

از این قطعه برای تنظیم ولتاژ و جریان استفاده می شود و در صورت خرابی فقط با قطعه مشابه جایگزین کنید و هنگام تست حداقل یک پایه آن را از مدار خارج کنید.

خلاصه و جمع بندی

امیدواریم توانسته باشیم مطالب ارزنده و کاربردی را برایتان تهیه کرده باشیم. صمیمانه آماده شنیدن نظرات و تجربیات تان درباره دیود زنر هستیم. دوستان عزیز برای نوشتن پست ها زحمتهای زیادی کشیده می شه لطفا در صورت استفاده از متن نسبت به لینک دهی به متن همکاری داشته باشید.


 

کانال آپارات تیک مد

نویسنده:  محمد طه گودرزی کارشناس ارشد پرتو پزشکی

منابع بیشتر مطالعه برای شما:

منابع اطلاعاتی بیشتر

 

 

 

 

 

 

پیگیری سفارش
لیست مقایسه
شگفت انگیز ها