راهنمای جامع دستگاه الکتروکاردیوگرام (ECG)

دستگاه الکتروکاردیوگرام (ECG)

راهنمای جامع دستگاه الکتروکاردیوگرام (ECG)

دستگاه الکتروکاردیوگرام یکی از پرکاربردترین دستگاه های تشخیصی غیرتهاجمی پزشکی و از صمیمانه ترین دستیاران پزشکان در مراکز درمانی می باشند.
در این مقاله که بی شک یکی از کاربردی ترین مقالات برای آموزش اصول کار با دستگاه الکتروکاردیوگرام (ECG) هست از سطح 0 تا 100 به صورت کاملا دقیق طریقه استفاده از دستگاه الکتروکاردیوگرام (ECG) و نکاتی رو براتون شرح خواهیم داد که یادگرفتنش نیاز به کلی زمان و هزینه داره.

مطمئن باشید با مطالعه 15 دقیقه و دیدن ویدیوی نحوه استفاده از دستگاه الکتروکاردیوگرام دیگر نیاز به مطالعه بیشتر نخواهید داشت . بااینحال اگر شما مطالب دیگری به ذهنتان می رسد که در این پست جای آن خالی است صمیمانه آماده شدن آنها در قسمت نظرات در زیر این پست هستیم یا می تونید به راحتی مطلب منحصربه فردی به قلم خودتون برای ما بفرستین تا در پست های بعدی آن را با دنیا به اشتراک بگذاریم تا انتهای متن همراه مجله تیک مد باشید.

دانلود نسخه PDF مقاله (ویژه کاربران اختصاصی- برای دریافت کدقفل فایل از پنل عضویت سایت تیکت ارسال نمایید ) 


در این مقاله خواهید خواند:

 • الکتروکاردیوگرافی چیست
 • اساس کار دستگاه الکتروکاردیوگرام (Electrocardiogram)
 • نحوه‌ گرفتن نوار قلب (الکتروکاردیوگراف)
 • شیوه لیدگذاری الکتروکاردیوگرام
 • اجزای دستگاه الکتروکاردیوگرام
 • بلوک دیاگرام دستگاه الکتروکاردیوگرام
 • نکات تعمیراتی دستگاه الکتروکاردیوگرام
 • تفسیر نوار قلب

 مقدمه
بدون شک استفاده از دستگاه های الکتروکاردیوگرام(ECG) با شدت گرفتن استرس های محیطی به خصوص در محیطهای کلان شهرها و هم چنین بیماری های مانند چاقی به یکی از وسایل بسیار پرکاربرد در زمینه پیشگیری و تشخیصی پزشکی تبدیل شده است به طوریکه استفاده از آن در تشخیص به یکی از اصلی ترین تجهیزات پزشکی تبدیل شده است.

الکتروکاردیوگرافی چیست؟دستگاه الکتروکاردیوگرام (Electrocardiogram)

الکتروکاردیوگرام ( Electrocardiogram) یا نوار قلب به نمودار ثبت ‌شده‌ی تغییرات پتانسیل الکتریکی ناشی از تحریک عضله ی قلب گفته می‌شود. معمولاً با مخفف ECG و یا EKG(مخفف کلمه آلمانی Elektrokardiogramm) مشخص می‌شود. قلب سيگنالهاي الكتريكي توليد مي كند كه مي تواند به عنوان ابزار تشخيص عملكرد نواحي مختلف قلبي مورد استفاده قرار گيرد. پتانسيل هاي الكتريكي توليد شده توسط قلب در سراسر بدن منتشر شده و اختلاف پتانسيل هائي را در سطح بدن بوجود مي آورند. این دستگاه دارای یک سری لید و گیره های اتصال می باشد که لیدها (Leads) به قفسه سینه و گیره ها به دست و پای بیمار وصل می شود. .این دستگاه برای اولین بار توسط فیزیولوژیست هلندی ویلیام آنتهون که به پدر علم الکتروکاردیوگرافی مشهور است ساخته و به جهانیان شناسانده شد

اساس کار دستگاه الکتروکاردیوگرام (Electrocardiogram) چگونه است؟                       

روش بدون دردی است که فعالیت الکتریکی قلب را ضبط می کند . نوار قلب یکی از بی خطرترین و ساده ترین اقداماتی است که اطلاعاتی ارزشمند در مورد قلب به پزشک می دهد . جریان الکتریکی منتشر شده از قلب توسط الکترودهایی که با رنگهای مختلف استاندارد به دست ها و پاها و جلوی سینه وصل می شوند می تواند در تشخیص بیماریهای قلب با ارزش باشد. نوار قلب در بررسی دردهای قلبی و سکته های قلبی ارزش بالائی دارد و به عنوان اقدام روتین در تمام کسانی که مشکلات حاد قلبی دارند صورت می گیرد.

نحوه‌ گرفتن نوار قلب (الکتروکاردیوگراف)

نوار قلب

بهتر است فرد به دور از استرس بوده و وعده غذایی سنگیدن نخورده باشد . در ضمن اتاق نوار قلب باید گرم باشد تا فرد دچار لرزش بدن نشود ، زیرا لرزش بدن ( چه عمومی یا در اثر سرما ) روی نوار قلب تأثیر سوء می گذارد و به اصطلاح پارازیت(Parasite) ایجاد می کند . موهای بلند سینه نیز مانع ثبت صحیح نوار قلب می شوند . نوار قلب هیچگونه برق یا جریان الکتریسته ای به بیمار القاء نمی کند . فرد باید ساعت و سایر لوازم فلزی خود را در بیاورد . حلقه نوار قلب کاغذی مدرج است که داخل دستگاه قرار دارد و سوزن دستگاه که کمی گرم شود خطوطی نمودار قلب را روی کاغذ ثبت می کند .

 

لید های الکتروکاردیوگرام(Electrocardiogram Leads):

در الكتروكارديوگرافي از يك جفت الكترود كه به عنوان ليد Lead معروف است، استفاده مي شود و معمولاً سيگنال ECG از چند ليد مختلف برداشت مي شود. اين ليدها ممكن است به صورت دوقطبي یا BIPOLAR(ليدهاي اصلي) يا تك قطبي انتخاب شوند.نوار قلب و تطبیق آن با قلب

در ثبت هاي كلينيكي مجموعاً 12 ليد به عنوان ثبت ECG از بدن بيمار ثبت مي شود كه شامل سه ليد اصلي (ليد Ι، ليد ΙΙ، ليد ΙΙΙ) و 9 ليد تك قطبي (ليدهاي سينه اي v1 تا v6 و ليدهاي avl ،avr و avf) مي باشند. يك دستگاه ECG بايستي قادر باشد تمام 12 ليد را ثبت كرده و نمايش دهد. ۴ الکترود مخصوص اندامها و ۶ الکترود مخصوص قفسه سینه است.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

شیوه لیدگذاری الکتروکاردیوگرام

شیوه لیدگذاری دستگاه ECG میدان مغناطیسی قلب

در ثبت ECG استاندارد، پنج الكترود متصل به بيمار وجود دارند: بازوي راست (RA)، بازوي چپ (LA)، پاي چپ (LL)، پاي راست (RL) و قفسه سينه (C). الكترودها از طريق سوئيچ انتخاب‌گر ليد به ورودي يك تقويت كنندة بافرتفاضلي متصل مي‌شوند.

ثبت به دست آمده از دو سر جفت الكترودهاي مختلف، به شكل موجها و دامنه‌هاي مختلفي حاصل مي شود؛ اين  نقاط مختلف، ليد ناميده مي شوند. هر ليد، مقدار معيني از اطلاعات واحدي كه در ليدهاي ديگر در دسترس نيست را منتقل مي‌كند.

قرار گیری صحیح لیدها برروی بدن فرد در حین ثبت ECG بسیار حائز اهمیت می باشد چرا که ثبت سیگنال اشتباه منجر به تشخیص اشتباه می گردد.

 • اطمینان حاصل کنید که ژل هدایت الکترود تازه و مرطوب است. الکترود خشک یا ژل ناکافی باعث عدم ثبت دقیق سیگنال ECG می شود.
 • برای بیماران زن، محل لیدهای V3-V6 را تحت پستان چپ قرار دهید.
 • از نوک پستان ها به عنوان نقاط مرجع در قرار دادن الکترود برای مردان و زنان استفاده نکنید زیرا مکان های نوک پستان از یک نفر به فرد دیگر متفاوت است.

 

شکل رو به رو محور الكتريكي قلب را نشان مي‌دهد كه به وسيلة شش ليد استاندارد امتحان مي‌شود: I، II، III، AVR، AVF و AVL. پزشك اغلب قادر است نوع و محل بيماري قلبي را به وسيله امتحان كردن اين نقاط تشخيص دهد.

Einthoven's Triangle

باتوجه به شکل فوق مشخص می شود که انقباض بطن ها نسبت به دهلیزها بیشتر می باشد لذا پتانسیل مثبت مخصوص بطن و پتانسیل منفی مخصوص دهلیزها می باشد. در مقایسه دهلیز سمت راست و دهلیز سمت چپ به علت آنکه دهلیز سمت راست می بایست سریعتر آماده پذیرش خون از سایر اعضا و جوارح باشد قدرت انبساط آن بیشتر است.

استاندارد کدگذاری رنگی لیدهای دستگاه الکتروکاردیوگرام 12کاناله

درحال حاظر دو استاندارد کدگذاری متداول در رنگ بندی لیدهای دستگاه ECG مورد استفاده می باشد:

 1. (IEC (International Electrotechnical Commission
 2. (AHA (American Heart Association

شیوه لیدگذاری الکتروکاردیوگرام

شیوه لیدگذاری الکتروکاردیوگرام

اجزای دستگاه الکتروکاردیوگرام

دستگاه الكتروكارديوگراف شامل اجزاي اصلي زير مي باشد:

 1. صفحه كليد
 2. اتصالات جانبی
 3. صفحه نمايشگر
 4. برد تغذيه
 5. باطري پشتيبان
 6. چاپگر (Recorder)
 7. مدارات تقويت كننده ECG
 8. سيستم پردازش ، ذخيره و انتقال اطلاعات

1-صفحه کلید

اين قسمت بسته به مدل و شركت سازنده به لحاظ شكل ظاهري و نوع كليد ها مي تواند بسيار متفاوت باشد ولي به وسيله آنها مي توان كارهاي زير را انجام داد:

كليد روشن و خاموش كردن دستگاه:

بوسيله آن مي توان دستگاه را روشن و خاموش كرد.

كليد انتخاب نوع عملكرد دستگاه از نظر دستي(Manual)  و يا خودكار(Auto):

اگر با اين كليد مد كاري دستگاه را روي Manual بگذاريم اپراتور قادر خواهد بود از ميان ليدهاي دوازده گانه هركدام را كه مورد نياز است انتخاب كند. در حاليكه با انتخاب مد كاري Auto دستگاه به طور خودكار كليه دوازده ليد را گرفته و چاپ مي كند.

كليد انتخاب سرعت:

به وسيله اين كليد اپراتور دستگاه، مي تواند بسته به نوع بيمار و توصيه پزشك، سرعت حركت كاغذ را انتخاب كند. سرعت حركت كاغذ مي تواند يكي از مقادير 5 ، 25 و يا 50mm/s را داشته باشد.

كليد تنظيم ضريب تقويت موج خروجي (Gain):

به وسيله اين كليد مي توان اندازه موج رسم شده بر روي كاغذ را تنظيم كرد. مقادير معمول آن، 0/5، 1 و يا 2cm/mv مي باشد.

كليد فيلتر(filter keys):

از اين كليد براي فعال و يا غير فعال كردن فيلتر دستگاه استفاده مي شود.

كليدهاي انتخاب ليد(Lead Selection):

بوسيله اين كليدها در صورتيكه در مد كاري Manual باشيم مي توانيم ليد مورد نظر خود را انتخاب كنيم. قابل ذكر است كه اين كليد(يا كليدها ) در مد Auto غير فعال مي باشند.

كليد 1mv:

به وسيله اين كليد يك سيگنال به اندازه 1mv در خروجي ايجاد مي شود كه جهت تست خروجي و نيز تنظيم قلم مي توان از آن استفاده كرد.

كليد تنظيم صدا(volume adjustment keys): به وسيله آن مي توان بيزر(Beezer) دستگاه را قطع و يا شدت صداي آن را تنظيم كرد. اين كليد در بعضي از مدلها وجود ندارد.

كليد شروع( Start key) : به وسيله اين كليد و پس از انجام تنظيمات لازم، دستگاه شروع به گرفتن نوار قلب از بيمار مي كند.

كليد پایان(Stop key) : در بسياري از دستگاه هاي ECG كليد Start و Stop در يك كليد ادغام شده اند.


برررسی اسناد و مدارک

 

**پیشنهاد سردبیر:

از رنگ چشمانتان خسته شدین؟؟؟ مقاله “”عمل تغییر رنگ چشم چالش جدید جراحان زیبایی”” را از دست ندهید.

 

 


2-اتصالات جانبی(Lateral connections)

اتصالات جانبي دستگاه شامل بخشهاي زير مي باشد:

كابل برق: جهت تامين جريان و ولتاژ مورد نياز دستگاه،از برق شهري استفاده مي شود.

سيم زمين (Earth): به دليل رعايت مسائل ايمني و جلوگيري از اثرات نامطلوبي كه امواج الكتريكي و الكترومغناطيسي موجود در محيط بر روي كیفيت ECG  گرفته شده از بيمار مي گذارد، استفاده از سيم زمین الزامي مي باشد. بسته به امكانات موجود مي توان از كابل كشي زمين، لوله كشي آب، شوفاژ و در نهايت در صورت در دسترس نبودن هيچ يك از موارد فوق از تخت بيمار براي اتصال سيم زمين استفاده كرد.

كابل اتصال ليدها: بسته به نوع دستگاه مي تواند شامل 3، 6 و يا 12 ليد باشد ولي اكثر دستگاههاي ECG موجود در بازار توانايي دريافت و پردازش 12 ليد را دارند.اتصالات جانبی-كابل اتصال ليدها

3-صفحه نمایشگر

صفحه نمايشگر جزو قسمت هاي ضروري دستگاه نيست و در مدلهاي قديمي و برخي از مدل هاي حاضر در دستگاه وجود ندارد.

صفحه نمايشگرهاي به كار رفته در انواع مختلف دستگاه هاي ECG موجود در بازار، ممكن است از نوع LCD هاي سياه و سفيد تك خطي و يا گرافيكي و نيز LCD هاي رنگي باشد.بسته به نوع و مدل دستگاه از صفحه نمايشگر براي نمايش تنظيمات دستگاه و در برخی مدل ها برای نمایش خروجی ECG گرفته شده از بیمار استفاده می شود.

4-برد تغذیه دستگاه ECG:

اين برد وظيفه تبديل ولتاژ برق شهري را به ولتاژ dc مورد نياز دستگاه برعهده دارد و بسته به نوع دستگاه از قسمت هاي مختلفي تشكيل مي شود كه عمده ترين آنها به شرح زير مي باشد:

 • سلكتور v110/220 (فقط در بعضي از مدلها)
 • فيوز محافظ ( فقط در بعضي از مدلها )
 • مدارات ايزولاسيون
 • ترانس كاهنده يا اتوترانس كاهنده
 • مدارات يكسو كننده
 • مدارات تثبيت كننده
 • فن ( فقط در بعضي از مدلها )
 • دورو ي برق DC ( فقط در بعضي از مدلها)
برد تغذیه دستگاه ECG
برد تغذیه دستگاه ECG

5- باطری پشتیبان

اغلب دستگاه هاي ECG علاوه بر استفاده از برق شهري، از يك باطري قابل شارژ نيز جهت تامين انرژي الكتريكي مورد نيازدستگاه در مواقعي كه استفاده از برق شهري ممكن نيست،استفاده مي كنند.

انواع باطري هايي كه در دستگاه هاي ECG به كار مي روند عبارتند از :

 • باطريهاي نيكل كادميوم NI-Cd
 • باطريهاي سرب اسيد SLA

6-چاپگر (Recorder)

به جهت چاپ اطلاعات ECG  گرفته شده از بيمار بر روي كاغذ از اين سيستم استفاده مي شود و شامل قسمت هاي زير مي باشد :

رسام: كه وظيفه ثبت اطلاعات بر روي كاغذ را به عهده دارد و از لحاظ نحوه ثبت اطلاعات به انواع زير تقسيم مي شود:

 • رسامهاي داراي قلمهاي جوهري
 • رسامهاي داراي قلمهاي حرارتي
 • رسامهاي ماتريس حرارتي يا كريستال حرارتي

مدل آخر به دليل مزاياي مختلفي كه نسبت به مدلهاي ديگر دارد، كاربرد بيشتري در دستگاه هاي ECG  دارد.

چاپگر بسته به نوع دستگاه مي تواند در آن واحد يك يا چند موج را بر روي كاغذ رسم كند.

سيستم تغذيه كاغذ:

 • وظيفه تامين كاغذ مورد نياز رسام، به منظور رسم نمودار ECG و با سرعت مورد نظراپراتور، را به عهده دارد.
 • براي اين كار از يك موتور DC استفاده مي شود كه براي تغيير سرعت آن، ولتاژ كاري آن را به وسيله مدارات كنترلي تغيير مي دهند.
 • براي هدايت كاغذ از مخزن تا مقابل رسام و درنهايت خروج آن از دستگاه از يك سري غلطك و چرخ دنده استفاده مي شود.

مخزن كاغذ: كاغذ مورد نیاز چاپگر را در خود ذخيره مي كند.

سنسور كاغذ: وجود كاغذ را در مخزن كاغذ را چك كرده و اتمام آن را بوسيله آلارم به اپراتور اعلام مي كند.

7-مدارات تقویت کننده ECG :

مدارات تقویت کننده ECG

تقويت كننده ECG يك تقويت كننده تفاضلي است كه آمپدانس ورودي بالايي دارد.

تقويت كننده ECG بايد به نحوي طراحي شده باشد كه در مقابل فشارهاي ولتاژ بالاي الكتروشوك و الكتروكوتر مقاوم باشد. بنابراين بايستي داراي مدار محافظ ورودي باشد.براي حفاظت مدار در مقابل ولتاژهاي بالاي ورودي معمولاً از يكي روشهاي زير استفاده مي شود:

ديود زنر: خاصيت اين ديودها اين است كه نمي گذارند ولتاژ دو سرشان از حد معيني بالاتر رود.

ديود: بر اساس استاندارد AAMI جريان ورودي تقويت كننده ECG نبايد از 50 ميكرو آمپر تجاوز كند. لذا براي اين مقصود از ديودهايي استفاده مي كنيم كه در حالت عادي مقاومت كمي دارند ولي با افزايش جريان ورودي مقاومتشان افزايش يافته و نمي گذارند جریان دوروی به تقويت كننده از اين حد تجاوز كند.

مقاومت: از تعدادي مقاومت به طور سري در مسير ورودي دستگاه براي محافظت بخش تقویت کننده ECG  می شود. پهناي باند فركانسي تقويت كننده ECG بین  0.05Hz تا 100Hz مي باشد.علاوه براين تقويت كننده ECG بايد داراي فیلترهای مناسب جهت حذف سيگنالهاي مزاحمي كه بر روي دستگاه تاثير مي گذارند، باشد.


نکته تعمیراتی :ايرادهاي ECG و رفع عيب آنها

ecg-machine

ايراد مكانيكي يا الكتريكي داخلي، فقط گاه گاهی خرابی درماشينهاي ECG رخ مي‌دهد، با اين وجود دركار كردن حادثه آنقدر پيش مي‌ايد كه بسياري از پرسنل بيمارستان متقاعد مي‌شوند كه دستگاه های ECG هميشه ايراد دارند، اما در بسياري از موارد، بد عمل كردن، تقصير اپراتور مي‌باشد و مي‌توان ان را به وسيله يك تنظيم يا تعمير ساده تصحيح نمود. مشكلاتي كه درمثالهاي بعدي بحث مي‌شوند به طور رايج، روزانه در بسياري ازبیمارستانهاي بزرگ رخ مي‌دهند.

در تجهیزات پزشکی مثل الکتروشوک و ECG چنانچه چاپ، کم رنگ انجام شد، پرینترهایشان را که از نوع حرارتی است با الکل تمییز نکنید.

دلايل احتمالي: 1) گرماي خيلي كمي روي نوك سوزن مي‌باشد
2) فشار سوزن روي كاغذ، كافي نمي‌باشد.

رفع عيب (ماشين درحال كار كردن است):
1) استفاده از يك پروب عايق شده نظير يك پيچ گوشتي و به آرامي فشار دادن سوزن روي كاغذ
2) اگر يك خط تيره روي كاغذ ظاهر شد، مشكل فشار مي‌باشد، اما اگر هيچ خط تيره‌اي ظاهر نشده، مشكل حرارت است.
راه حل‌ها:
1) براي نبودن گرما، ولتاژ هيتر را درسيمهاي سوزن چك كنيد. اگرولتاژ صحيح باشد، سوزن را عوض كنيد. اگر ولتاژ صحيح نمي‌باشد، براي رفع عيب به دفترچه راهنماي سرويس مراجعه كنيد.
2) فشار سوزن را تنظيم كنيد هرگز حدس نزنيد چون مدلهاي مختلف در فشارمناسب ممكن است به چيزي بين 2و 20 گرم، نياز داشته باشند، از يك گيج فشار سوزني استفاده كنيد. براي مقدار درست به دفترچه راهنماي سرويس سازنده مراجعه كنيد. در برخي مدلهاي فشار بايد در يك ولتاژ هيترخاص ساخته شود.

نشانه: اثر لكه‌دار
دلايل احتمالي: سوزن فرسوده يا بد گذاشتن كاغذ.
رفع عيب: كاغذ را چك كرده و اگر درست بود، سوزن را براي فرسايش سوراخ يا ديگر بي نظمي‌ها چك كنيد.
بحث: بدگذداشتن كاغذ يكي ازمتداول‌ترين ايرادها مي‌باشد و در اكثر موارد، خطا از باي پس كردن ترمز كاغذ ياميله‌هاي كشش ناشي مي‌شود.

مثال 3:
نشانه:‌ثبت ضعيف
دلايل احتمال: مشكلات مكانيكي الكترونيكي، سوئيچ ليد خراب يا كانكتور وروديخراب، كابل خراب بيمار يا اتصال نامناسب به بيمار.

1. سوئيچ انتخابگر ليد را در وضعيت STD قرارداده، همه الكترودها را به يكديگرمتصل كنيد و دکمة كاليبراسيون mV1 را فشار دهيد.
2. اگر پالس‌هاي كاليبراسيون طبيعي ظاهر شند، مشكل، اتصال به بيمار مي‌باشد.
3. اگر مشكل باقي بود، مرحلة اول را با استفاده از يك كابل سالم با يك دو شاخة deadhead تكرار كنيد. (يعني كانكتور ECG باهمه پايه‌ها به يكديگر متصل شده‌اند)، اگر مشكل برطرف شد، كابل خراب بيمار را عوض كنيد اما اگل مشكل همچنان باقي بود،‌ ايراد از داخل ماشين است. براي رفع عيب به دفترچه راهنماي سرويس مراجعه كنيد.
بيوپتانسيل ECG بايد تقريباً mV1 در يك محيط نامناسب ثبت شود.
تداخل Hz 60 ممكن است وجود داشته باشد، به علاوه، پتانسيل‌هاي عضله و ديگر آرتيفكت‌هاي بيوالكتريكي نيز ممكن است وجود داشته باشد.

دستگاه ecg یک دستگاه اعصاب خورد کن و حساس است .
البته هر دستگاهی که با سیگنال های ضعیف سر و کار دارد خیلی دستگاهی لوسی است و نیازمند توجه زیاد .

یکی از خرابی هایی که به آن دلیل به شما زیاد مراجعه می کنند .
#نویز است .
اگر همه راه ها را رفتید و هنوز نویز داشتید .
در مرحله آخر خود کابل بیمار را هم بشویید . یعنی سر کابل که به پوارها و دستبند ها متصل می شود به دلیل خشک شدن ژل مخصوص دچار مشکل می شود .
پس این مرحله را نیز به مراحل نگهداشت و تست این دستگاه برای رفع نویز اضافه کنید .

 


يكي از مهمترين اين فيلترها، فيلتر ميان نگذر (Notch Filter) مي باشد كه براي حذف تداخلات ناشي از نويز برق شهر استفاده مي شود.

سیستم پردازش،ذخیره و انتقال اطلاعات مي تواند شامل بخشهاي زير باشد:

 • سيستم انتخاب ليدها
 • سيستم ذخيره اطلاعات بر روي انواع حافظه ها
 • ارسال اطلاعات بر روي شبكه
 • امكان تبادل اطلاعات از طريق مودم
 • امكان تشخيص خودكار آريتمي ها و گزارش آنها به اپراتور در جهت تشخيص سريع بيماري
 • تبادل اطلاعات با كامپیوتر از طريق پورت هاي دستگاه

بلوک دیاگرام دستگاه الکتروکاردیوگرام

بلوک دیاگرام دستگاه الکتروکاردیوگرام

تفسیر نوار قلب

به زودی این مطلب تکمیل خواهد شد.

تفسیر نوار قلب


خلاصه و جمع بندی

امیدواریم توانسته باشیم مطالب ارزنده و کاربردی را برایتان تهیه کرده باشیم. صمیمانه آماده شنیدن نظرات و تجربیات تان درباره نحوه کار با دستگاه الکتروکاردیوگرام هستیم.


 

کانال آپارات تیک مد

نویسنده: امین بیرام زاده و کامران نوروزی -کارشناس ارشد مهندسی پزشکی/با تشکر فراوان از همکاران عزیزمان در سایت RMEDGROUP.IR , iranianbme.com

منابع بیشتر مطالعه برای شما:

منابع اطلاعاتی بیشتر

 

پیگیری سفارش
لیست مقایسه
شگفت انگیز ها