کدام نوع بوتاکس بهتر است؟؟؟

مقایسه دیسپورت و بوتاکس کازمتیک

کدام نوع بوتاکس بهتر است؟؟؟

در سال 2002 دنیای لوازم آرایشی بهداشتی با استفاده از بوتاکس (Onabotulinum Toxin A) برای همیشه تغییر کرد که این توکسین (Botulinum Toxin) توسط باکتری Clostridium botulinum تولید می شود. بوتاکس تشکیل شده از نوروکسین است این ماده ، اعصاب کنترل حسی را از بین می برد و مانع از حرکت عضلات صورت می شود. در واقع با انجام این کار، چین و چروک در سینه، پیشانی و اطراف چشم را از بین می برد. در مقاله‌ی زیر سعی شده است تا با سه محصول متحولانه که باعث ایجاد انقلابی جدید در حوزه مراقبت های پوستی و زیبایی شده اند یعنی بوتاکس زایومین دیسپورت به صورت تخصصی پرداخته شود تا از ویژگی ها و قابلیت های منحصر به فرد هر کدام بیشتر آشنا شویم.


در این مقاله خواهید خواند:

 • موارد مصرف بوتاکس
 • موارد منع استفاده از بوتاکس
 • بوتاکس در مقابل دیسپورت Dysport
 •  دیسپورت بهتره یا زایومین

موارد مصرف بوتاکس Botox

البته استفاده از سم بوتولونیوم از سال 1978 برای مصارفی از قبیل حرکات غیرطبیعی صورت درمان لوچی چشم و پرش پلک مورد استفاده قرار گرفته بود و امروزه یکی ازموثرترین درمان ها در زمینه زیبایی پوست و یا کمک درمانی برای اعمالی مانند کشیدن پوست (لیفتینگ) و یا تزریق ژل پرکننده یا انجام لیزر درمانی از آن استفاده کرد.

از بوتاکس برای بالا بردن ابروها یا گوشه های دهان استفاده می شود، برای درمان خطوط سیگاری در اطراف دهان، چین و چروک در چانه و گردن و همچنین عرق کردن بیش از حد کف دست و پاها و زیر بغل(hyperhidrosis) نیز می توان از آن استفاده نمود. درمان سردردهای میگرنی و تنشی، دیستونی‌های گردن و…)، چشم‌پزشکی (بلفاراسپاسم و…) و گوارش (فیشر آنال و…) نیز از جمله سایر موارد مصرف می باشد.

 در چه نقاطی از صورت و بدن می‌توان بوتاکس و دیسپورت تزریق کرد؟

تزریق دیسپورت به‌منظور از‌بین بردن یا بهبود خطوط اخم بین دو ابرو‌، خطوط افقی پیشانی‌، خطوط پنجه کلاغی دور چشم‌، بالا بردن و شکل دادن ابروها، خطوط دور لب‌، بالا بردن گوشه‌های لب‌، بالا بردن نوک بینی‌، کم کردن عمق چاله چانه، بهبود پوست پرتقالی شدن پوست چانه‌، ایجاد تعادل غیر قرینگی‌های صورت‌، خطوط عرضی و عمودی گردن می تواند مورد استفاده قرار بگیرد.


آیا همه خط‌های اخم حتی عمیق با بوتاکس ازبین می‌رود‌؟

خیر، در بعضی افراد چین‌های دینامیک به مرور زمان به استاتیک تبدیل می‌شوند که برای ازبین بردن آنها، علاوه بر دیسپورت یا بوتاکس مجبور به استفاده از روش‌های درمانی دیگر شامل تزریق ژل می باشیم.


چه عواملی باعث تشدید چین و چروک در صورت می‌شود؟

ازجمله عواملی که علل تشدید چین و چروک صورت است، نور آفتاب و سیگار است که توصیه ما استفاده از کرم‌های ضد‌آفتاب (به‌خصوص بین ساعات 9صبح تا 4 بعدازظهر) مصرف مرتب میوه و سبزیجات و عدم کشیدن سیگار است، استفاده از عینک آفتابی در روز جهت جلوگیری از جمع کردن چشم‌ها که موجب تشدید خطوط پیشانی و خط اخم و دور چشم است.

راه تشخیص دیسپورت اصلی و تقلبیحتما بخوانید:نکات تشخیص اصلی بودن بوتاکس BOTOX


موارد منع استفاده از بوتاکس Botox

 1. وجود هرگونه اختلال عصبی عضلانی شامل میاستنی گراویا ALS
 2. خانم‌های باردار و شیرده
 3. بیمارانی که در حال مصرف آنتی‌بیوتیک‌های آمینوگلیکوزیدی هستند.
 4. بیماران حساس به آلبومین
 5. وجود عفونت فعال در پوست محل تزریق ممنوع است.

بوتاکس 7 سال در ایالات متحده به عنوان تنها نوروکسین استفاده می شد. این انحصار کامل بازار به زودی با ورود Dysport به عرصه زیبایی پایان یافت.

سپس Xeomin در سال 2008 در اروپا مورد استفاده قرار گرفته است. Xeomin در ماه نوامبر سال 2011 تایید FDA را دریافت کرد و جدیدترین نروتوکسین در بازار ایالات متحده به شمار آمد.بوتاکس از رقیبان جدید نوروتوکسین خود راضی نبود. Dysport با پروتئین حامل کمتر نسبت به بوتاکس منحصر به فرد بود. در این تئوری اجازه داده شده است تا سم پس از تزریق گسترش بیشتری داشته باشد.  Medicis، شرکت تولید کننده Dysport است که با افتخار ادعا کرد که نه تنها سریع تر از بوتاکس شروع می شود، بلکه طولانی تر نیز ادامه می یابد. کار سریعتر و طولانی تر؟ چه کسی آن را ترجیح نمی دهد؟

بوتاکس و Xeomin بسیار شبیه هستند. Xeomin گاهی اوقات به عنوان “بوتاکس ساده” به دلیل عدم وجود پروتئین حامل در ساختار آن در حال حاضر به عنوان بوتاکس شناخته می شود. در این تئوری عدم وجود پروتئین ها باعث کاهش واکنش های آلرژیک و مقاومت در برابر نوروکسین می شود. Xeomin، به دلیل عدم وجود این مواد افزودنی، نیازی به یخچال ندارد. این تنها یکی از سه نوروتوکسین است که دارای این ویژگی است.

بوتاکس دیسپورت زایومین

بوتاکس بهتره یا دیسپورت Dysport؟؟؟

در سال 2011  جراح پلاستیک  سانفرانسیسکویی طی مطالعه ای موسوم به  “تقسیم چهره” بر روی 90 بیمار انجام داد تا بتواند که مقایسه اثربخشی بوتاکس و Dysport را به چالش بکشد. او بر روی چین و چروک گونه ها تمرکز کرد، از افراد شرکت کننده خواسته شد با استفاده از مقیاس 5 نمره رضایت خوشان را از تزریق بوتاکس و دیسپورت بیان کنند. دو سوم از شرکت کنندگان ترجیح می دهند که از Dysport استفاده کنند.

اما صبر کنید … این مطالعه توسط Medicis (سازندگان Dysport) تأمین مالی شده است و محققان از نسبت Dysport به بوتاکس 3: 1 استفاده کردند. از لحاظ فنی، بوتاکس، Dysport و Xeomin تنها برای درمان سوزنی FDA تایید شده دارند و تمام موارد دیگر که استاندارد ندارند به نام “off label” شناخته می شود.

از لحاظ فنی از هر 2.5-3.0 واحد Dysport برابر با 1 واحد بوتاکس محسوب می شود. Allergan (سازنده بوتاکس) گفت تفاوت در نمره بین محصولات ناچیز است، فقط 0.2 امتیاز در مقیاس 5 امتیاز.  شرکت Allergan پس از انتشار گزارشات بیان نمود : “بعید است که این تفاوت از نظر نتایج بیماران برای بیماران محسوس باشد.قطعا نباید این زمینه را برای ادعای برتری ارائه داد.”

مزیت Botox چیست؟

دیسپورت(Dysport) با یک پروتئین کوچکتر همراه است که به این معنی است که بیش از بوتاکس، پس از تزریق گسترش می یابد. این هم خبر خوب و خبر بد محسوب می شود.

تجربه نشان داده است که Dysport سریع تر از بوتاکس عمل کند. اگر برای یک روز عروسی یا رویداد آینده 1-2 روز به عقب نیاز دارید، Dysport ممکن است یک گزینه بهتر با شروع فعالیت 1-2 روز در مقابل بوتاکس و 3-5 روز در مقابل Xeomin باشدقیمت Dysport معمولا در محدوده 4 تا 6 دلار و قیمت بوتاکس در حدود 10 تا 15 دلار در واحد به فروش می رسد.

مزیت Xeomin چیست؟

بوتاکس و Xeomin از لحاظ عنصر فعال نوروتوکسین اساسا یکسان هستند. یک واحد بوتاکس = یک واحد از Xeomin. (یک واحد از بوتاکس = 2.5 واحد از Dysport). بنابراین تبدیل ساده است. اگر شما یک نتیجه خوب را با 20 واحد از بوتاکس داشتید، باید با 20 واحد Xeomin (یا 50 واحد Dysport) همان نتیجه را دریافت کنید. اگر شما سرماخوردگی داشته باشید، بدن آنتی بادی را برای مبارزه با آن ویروس تولید می کند. هنگامی که آن ویروس دوباره به اطراف می آید، آنتی بادی ها آن را خنثی می کنند. از این رو، بدن مقاوم است. بدن انسان به طور معمول آنتی بادی برای بوتاکس را ایجاد نمی کند. چون در سطح کوچکی که انجام می شود، اثر و طول مدت فعالیت بوتاکس به طور قابل توجهی کاهش می یابد. در تعداد کمی از بیماران که با این مقاومت دیده شده است، بیمار به راحتی می تواند به Dysport یا Xeomin روی آورد.

جیمز بوناپارت جراح زیبایی و پژوهشگر، به این نتیجه رسیده است که “پس از بررسی 20.000 بیمار و تعدادی از مطالعات تصادفی، هیچ گزارش ای از آلرژی با بوتاکس وجود ندارد“. از این رو این نظریه برای برتری Xeomin بسیار ضعیف است.

بوتاکس و Dysport در یخ خشک و شرایط مطلوب دمایی بایستی نگه داری شوند. حمل و نقل در یخ خشک یک هزینه اضافی است. از این رو، Xeomin مقرون به صرفه است .

گزارش های موردی ادعا می کنند که Xeomin سریعتر کار می کند. به طور مشابه، گزارش هایی از Xeomin که ارزان تر است، زیرا طولانی نیست. Xeomin و بوتاکس هر دو 3-5 ماه طول می کشد. نتایج مبتنی بر فرد بوده و برای فرد به فرد کمی از لحاظ تاثیر داشتن متفاوت می باشد و تحت تاثیر عواملی مانند سطح فعالیت، میزان تزریق و تزریق می تواند تغییر کند .

جمع بندی و سخن آخر

 •  Xeomin واقعا کارایی بوتاکس را ندارد. تنها دلیل اینکه Xeomin زنده بماند این است که پزشکان قادر به ارائه آن ارزانتر از بوتاکس هستند
 • Dysport بدون شک سریعتر کار می کند. این بزرگترین نقطه فروش آن است. دوم این است که برای محل های بزرگتر مانند پیشانی و یا تحت بازو از پرکاری جراح در محل تزریق جلوگیری می کند.
 • Xeomin – گاه به گاه ارزان تر، عدم نیاز به تبرید( نیازی به یخچال برای نگه داری ندارد).
 • اثر پذیری همه آنها در حدود 4 تا 6 ماه طول می کشد.

نویسنده:کامران نوروزی کارشناس مهندسی پزشکی

منابع اطلاعاتی بیشتر

منابع بیشتر مطالعه برای شما:

پیگیری سفارش
لیست مقایسه
شگفت انگیز ها